Štát zvyšuje podporu na modernizáciu bytových domov. Na čo sa dajú peniaze získať?

Štátna podpora na obnovu bytových budov bude vyššia. Umožňujú to zmeny vo vyhláške k výške podpory poskytovanej zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) s účinnosťou od 1. apríla, ktoré pripravil štátny fond v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR.

02.04.2023 16:29
Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Foto:
lustračná foto.
debata (5)

„Novela reaguje na situáciu, ktorá vznikla zvyšovaním sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky v roku 2022 a tiež na rastúce ceny stavebných materiálov a prác,“ zdôvodnila aktualizáciu vyhlášky rezortná štátna tajomníčka Katarína Bruncková (nom. Sme rodina).

„Zvýhodnením pre žiadateľa, ktorým je právnická osoba so sídlom na území Slovenska, bude výška úrokovej sadzby v porovnaní s úrokovými sadzbami komerčných úverov poskytovaných na obdobné účely,“ uviedla na sociálnej sieti Bruncková s tým, že sadzba je nižšia. Od začiatku apríla je podľa nej možné poskytnúť žiadateľom vyššiu finančnú podporu na obnovu budov. „Napríklad na modernizáciu bytového domu, najdlhšie na 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 0,5 % a vo výške 100 % obstarávacieho nákladu, bude možné žiadateľovi poskytnúť na jeden štvorcový meter nie 160 eur ako to bolo doteraz, ale po novom to bude 175 eur,“ priblížila Bruncková. Ide o maximálnu sumu úveru v rámci modernizácie bytového domu pri stavebnej úprave spoločných častí a zariadení bytového domu, umožňujúcej prístup do bytov pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Vyše 300-tisíc ľudí čaká nárast splátok o stovky aj tisícky eur. Prepočítali sme ilustračné zdraženie úverov (otázky a odpovede)

Výška možného úveru na výmenu výťahu v bytovom dome pri zachovaní objemu 100 % obstarávacieho nákladu vzrástla zo 70-tisíc eur najviac na 75-tisíc eur na výťah. Nezmenila sa výška úveru na modernizáciu výťahu v bytovom dome do 75 % obstarávacieho nákladu, ale najviac 50-tisíc eur na výťah. Na výmenu spoločných rozvodov plynu, elektriny, kanalizácie, vody, vzduchotechniky a tepla v bytovom dome môže úver vo výške 75 % obstarávacieho nákladu dosiahnuť maximálne 125 eur namiesto doterajších 105 eur na štvorcový meter podlahovej plochy bytu. Aj v týchto prípadoch je dĺžka úveru najviac dvadsať rokov s ročnou úrokovou sadzbou 0,5 %.

Na inú modernizáciu bytového domu sa úver zvyšuje z 95 eur najviac na 110 eur na štvorcový meter bytu. Na odstránenie systémovej poruchy bytového domu možno žiadateľovi poskytnúť úver najviac 125 eur na štvorcový meter, doposiaľ to bolo 105 eur. Úver na zateplenie bytovej budovy sa zvyšuje zo 180 eur maximálne na 190 eur na štvorcový meter. Výška úveru na tieto účely najdlhšie na dvadsať rokov môže dosiahnuť 75 % obstarávacieho nákladu, ročné úrokové sadzby sú v prvom prípade 2 % a v ďalších 1 %. Naďalej platí, že ak budova dosiahne hodnotu hornej hranice energetickej triedy pre ultranízkoener­getické budovy podľa osobitného predpisu alebo nižšiu hodnotu, úver na zateplenie je vo výške 100 % obstarávacieho nákladu, no najviac 200 eur na štvorcový meter bytu a najdlhšie na 25 rokov s ročným úrokom 0,5 %.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #budova #obnova #ŠFRB