Zvýšený daňový bonus a prídavok na dieťa už v auguste. Na maximálne sumy však nebudú mať nárok všetci

Suma prídavku na nezaopatrené dieťa, ktorý štát vypláca do 25 rokov veku dieťaťa, vrastie od začiatku júla zo súčasných 25,88 eura na 30 eur. Súčasne sa zvýši aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 40 eur a na deti do 15 rokov veku na 70 eur. Vyplýva to zo zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorého časť nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka.

30.06.2022 09:00
rodina, rodinné prídavky, peniaze, životné minimum Foto:
Ilustračné foto.
debata

V súčasnosti daňový bonus na deti vo veku do šiestich rokov dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura. Zvýšenie prídavku na dieťa a daňového bonusu rodiny s nezaopatrenými deťmi pocítia prvýkrát v auguste.

Na maximálne sumy daňového bonusu však nebudú mať nárok všetci pracujúci. Suma daňového bonusu na deti sa totiž podľa nových pravidiel obmedzí podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec. Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch pôjde najviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

Igor Matovič, matovic Čítajte viac Matovič ohlasuje oznámenie dobrej správy. Príde už o druhej

Od budúceho roka sa má zaviesť tzv. krúžkovné pre deti v sume 60 eur, prídavok na dieťa sa má zvýšiť na 40 eur a stúpnuť má aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 50 eur a na deti do 15 rokov na 100 eur. Zruší sa však jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Skončí sa aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Po novom bude na rozhodnutí samotnej vlády, či sa suma prídavku zvýši. Automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima sa ruší aj pri daňovom bonuse. Prezidentka SR Zuzana Čaputová však avizovala, že ustanovenia zákona účinné od 1. januára budúceho roka napadne na Ústavnom súde SR. Ústavný súd SR by mal podľa nej posúdiť ústavnosť legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

Národná rada SR minulý týždeň prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #prídavky na dieťa #domácnosti #daňový bonus #prorodinný balíček