Za posledný rok zamestnancom s minimálnou mzdou príjem reálne poklesol až v 15 z 21 členských štátov.
V nominálnom vyjadrení zákonné minimálne mzdy vo väčšine členských štátov vzrástli vo väčšej miere ako v predchádzajúcom pandemickom roku. V piatich členských štátoch strednej a východnej Európy dosiahol percentuálny nárast zákonných sadzieb dokonca dvojciferné čísla: sú to Maďarsko (19,5 %), Litva, Estónsko, Rumunsko a Chorvátsko (všetky viac ako 10 %).
Eurofound však upozorňuje, že inflácia zvrátila reálny vplyv týchto zvýšení na životnú úroveň pracujúcich vo väčšine členských štátov. „Ak budú súčasné trendy inflácie pokračovať, minimálne mzdy v roku 2022 sotva porastú v reálnych hodnotách v žiadnej krajine a dominantnou témou sa stanú výrazné prepady kúpnej sily ľudí, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, pokiaľ sa problém nevyrieši dodatočnými kompenzáciami alebo inými podpornými opatreniami pre najslabšie platených zamestnancov," upozorňuje v správe nadácia.
Ako príklad možného riešenia Eurofound dáva za vzor štáty, ktoré majú zavedené mechanizmy automatickej indexácie, napríklad Belgicko, Francúzsko a Luxembursko, ktoré mzdy zvyšujú flexibilnejšie voči inflácii. Nemecko zas od októbra 2022 zavádza zvyšovanie minimálky na 12 eur za hodinu, teda približne 60 % mediánu miezd.
K zmenám podľa uvedených odporúčaní sa postupne zaväzujú aj ďalšie členské štáty vrátane Slovenska. Vo štvrtok schválila Európska komisia novú smernicu o minimálnych mzdách v Európskej únii.