Spojené kráľovstvo schválilo nové projekty s plynom. Je to "zúfalé a ničivé" konanie, obviňuje Greenpeace britskú vládu

Spojené kráľovstvo a Holandsko odobrili nové projekty týkajúce sa zemného plynu v Severnom mori. Britskí regulátori v stredu finálne schválili vývoj nového plynového poľa. Holandská vláda zase vydala povolenia pre spoločný projekt prieskumu plynu s Nemeckom.

02.06.2022 09:48
Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Britský minister pre obchod a energetiku Kwasi Kwarteng uviedol, že úrady dali zelenú plynovému poľu Jackdaw, za ktorým bude stáť firma Shell. „Získajme viac plynu, ktorý potrebujeme, z britských vôd na ochranu energetickej bezpečnosti,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Environmentálna skupina Greenpeace v reakcii na to obvinila vládu zo „zúfalého a ničivého“ konania, ktoré zhorší klimatickú krízu.

Holandsko vydalo povolenia pre nové plynové pole pri jeho severomorskom pobreží na hranici s Nemeckom. Tamojšia vláda uviedla, že ešte čakajú na povolenie z Nemecka na ťažbu plynu v regióne. „Pred rokom sa nemecká spolková krajina Dolné Sasko rozhodla nevydať povolenia. Teraz robia iné rozhodnutie pre vojnu na Ukrajine,“ uviedla holandská vláda. V prípade schválenia by spoločný projekt mohol produkovať plyn už koncom roka 2024, dodala.

Rusko Gazprom Poľsko plyn dodávky uarus Čítajte viac Ďalšie zaťahovanie kohútikov s plynom. Gazprom zastavil dodávky dánskej firme Orsted a britskej Shell Energy

Európske štáty sa snažia získať nové zdroje zemného plynu, ktoré im pomôžu odstaviť sa od dodávok z Ruska. Ekológovia však kritizujú rozhodnutie investovať do fosílnych palív a nie do obnoviteľnej energie, ktorá by menej poškodila planétu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #zemný plyn #UK