Slováci opäť začínajú cestovať, nákup cestovného poistenia stúpol trojnásobne

Po viac ako dvoch rokoch globálnej pandémie koronavírusu sa svet pomaly otvára turistom a dovolenkári môžu viac-menej bez obmedzení navštevovať svoje obľúbené destinácie. Celosvetový lockdown prepísal štatistiky aj v poisťovniach. Najväčšia poisťovňa na trhu zaznamenala v roku 2020 pokles záujmu o cestovné poistenie až o 56 percent oproti predkoronovému roku 2019.

01.06.2022 10:32
kniha, žena, čítanie, dovolenka, oddych, pláž,... Foto:
Ilustračná fotka
debata

Štatistiky záujmu o nákup cestovného poistenia kopírujú štatistiku poistných udalostí, keď v roku 2020 klesol v Allianz – Slovenskej poisťovni počet škôd z cestovného poistenia na 3 407, čo je o 58 percent menej ako v predchádzajú­com roku.

V minulom roku bolo ako informuje poisťovňa Allianz dokonca škôd v cestovnom poistení o 76 percent menej ako v období pred pandémiou. Za všetky škody v cestovnom poistení v minulom roku vyplatil Allianz 937-tisíc eur, pričom v roku 2019 náklady za tieto škody prevýšili 4,2 milióny eur.

O tom, že minulý rok bol v cestovaní pomerne obmedzený, svedčia aj počty poistných udalostí hlásené z jednotlivých destinácií. „Kým doteraz nám klienti hlásili najviac škôd z dovoleniek v Turecku, Grécku či Chorvátsku, minulý rok to bolo práve zo Slovenska a Českej republiky, ale paradoxne aj z Austrálie, kde sú ľudia zväčša na dlhodobejších študijných či pracovných pobytoch,“ vysvetľuje riaditeľ odboru likvidácie Allianz Milan Rajec.

pár, dvojica, účty, kalkulácie, bývanie, úver, Obnova rodinných domov Čítajte viac Novú hypotéku si pod dve percentá už nezoberiete. Ďalšia banka zvyšuje úroky

Aj počas pandémie utrpeli viacerí dovolenkári v zahraničí vážnejšie úrazy či choroby. „Najväčšou poistnou udalosťou v posledných dvoch rokoch bolo tráviace ochorenie v Španielsku, kde sme za ošetrenie a liečbu klienta uhradili 55-tisíc eur. V ďalšom prípade klient pri jazde na motorke v Thajsku utrpel nehodu a zranil si obe nohy. Náklady za liečbu dosiahli takmer 44-tisíc eur. Ďalší klient si pri nehode na motorke v Indonézii zlomil kľúčnu kosť. Účet v nemocnici presiahol 17-tisíc eur,“ uvádza M. Rajec. Allianz za posledné dva roky eviduje aj viacero účtov v desiatkach tisíc eur za zájazdy, ktoré boli stornované v dôsledku ochorenia Covid-19.

Slováci sa viac viac poisťujú

O tom, že cestovanie na dovolenku sa pomaly dostáva späť do starých koľají svedčí záujem o cestovné poistenie. „Za prvé štyri mesiace tohto roka evidujeme nárast online nákupu cestovného poistenia až o 234 percent oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka,“ uvádza hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Zeleznicna spolocnost Slovensko  ZSSK  v spolupraci s rakuskym dopravcom OEsterreichische Bundesbahnen  OEBB  vypravi autovlak do Splitu s kapacitou 20 miest na prepravu osobnych automobilov  maximum Čítajte viac Vlakom do Chorvátska priamo zo Slovenska. Do batožiny si môžete pribaliť auto, motorku či psíka

Pri ceste do zahraničia Murthová odporúča dovolenkárom uzavrieť si komplexné cestovné poistenie, teda poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu a doplnkových asistenčných služieb. Cena komplexného cestovného poistenia pre dospelého v rámci Európy, vrátane Turecka je v Allianz 1,73 eur na deň. „Veľkou výhodou pre klienta je, že v Allianz má neobmedzené krytie liečebných nákladov v cestovnom poistení, to znamená, že zaňho v prípade úrazu či choroby uhradíme účet v akejkoľvek výške. Je to užitočné najmä pri cestách do zámoria, keďže pri vážnejších nehodách a dlhodobých hospitalizáciách, napr. v USA či Kanade, sa účty neraz pohybujú v státisícoch eur,“ uzatvára L. Strnad Muthová

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničie #poistenie #dovolenky #cestovné poistenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy