Mladí záujemcovia o hypotéku sú rizikoví, vek odchodu od rodičov sa neustále posúva nahor

Takmer 31 rokov majú mladí Slováci, keď odchádzajú od rodičov. V Európskej únii sme podľa dát Eurostatu druhí najstarší. Medzi rokmi 2010 a 2020 sa dokonca vek osamostatnenia posunul smerom nahor.

24.05.2022 12:27
stavba Foto:
Ilustračná fotka
debata

Neustále rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku a zároveň zdražujúce hypotéky môžu mať podľa Vladimíra Mandzáka zo spoločnosti Universal maklérsky dom za následok, že sa ešte viac mladých bude držať rodičov.

„Hlavne klienti do 25 rokov, ktorí sú zamestnaní krátko, nemajú vysokú školu alebo pracujú v sektore s vysokou fluktuáciou, majú najväčšie problémy získať úver na bývanie,“ vysvetľuje Mandzák. Práve mladí do 25 rokov sú podľa neho považovaní bankami stále za rizikových. Ak chce aj mladý človek v súčasnosti dostať hypotéku, mal by mať našetrené v ideálnom prípade aspoň 80 percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti, ktorú chce pomocou hypotéky nadobudnúť. Realita však podľa Mandzáka ukazuje, že často je problémom mať našetrených aspoň 20 percent z ceny nehnuteľnosti.

banka bankomat pobočka Čítajte viac Hypotéka na desať rokov už cez 3 percentá. Dvojka na trhu zvyšuje sadzby

Ako skonštatovala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková, na vytváranie rezerv existujú pravidlá, ktoré pomôžu správne rozložiť rozpočet. Jedným z nich je pravidlo 50:20:30. Znamená, že 50 % príjmu by malo ísť na nutné výdavky. Ďalších 20 % príjmu by malo slúžiť ako finančná rezerva. Zvyšných 30 % tvoria osobné výdavky a voľný čas. „Pravidlo 50:20:30 nie je viazané na výšku príjmu, slúži na určenie priorít,“ uviedla Ďuďáková.

Ako pokračoval investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar, výška úrokovej sadzby má vplyv nielen na preplatenosť, ale aj na maximálnu výšku hypotéky, ktorú banka môže žiadateľovi poskytnúť. Dôvodom sú opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré limitujú podiel splátky na príjme. „Je to preto, aby dlžníkovi ostali z pravidelného príjmu po zaplatení dlhov peniaze na bežný život,“ povedal Škriniar. Výška splátky má preto podľa neho vplyv na výšku hypotéky, ktorú môže dlžník od banky získať. Obmedzenia si ako prví všimnú dlžníci s nižším príjmom, pri pokračovaní zvyšovania sadzieb to pocítia aj bonitnejší žiadatelia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #hypotéka