Sme rodina pritvrdzuje. Kollár: Nebudem vás rešpektovať, o dôchodkoch sa rozhodne v utorok

O posunutí návrhu dôchodkovej reformy do druhého čítania bude parlament hlasovať v utorok o 11:00. V pléne to navrhol poslanec za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský. Za jeho návrh hlasovalo 91 poslancov, 13 poslancov bolo proti a 10 zákonodárcovia sa hlasovania zdržali. Poslanec za stranu SaS Peter Cmorej ako spravodajca k návrhu novely zákona pritom žiadal, aby sa o penzijnej reforme od ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka hlasovalo až na konci schôdze.

06.05.2022 13:50
Milan Krajniak / Boris Kollár / Foto:
Zľava predseda parlamentu Boris Kollár a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obidvaja Sme rodina)
debata (5)

Poslanec Cmorej ako spravodajca k návrhu novely zákona o sociálnom poistení vo svojom vystúpení následne uviedol, že termín hlasovania o tomto bode určuje až na júnovú schôdzu. „Som si to teda rozmyslel," povedal.

Pozastavil sa nad tým, že termín hlasovania poslanci určili cez procedurálny návrh. „To je nóvum, aby sa cez procedurálny návrh suplovala úloha spravodajcu, ktorý má oznámiť termín hlasovania, som zvedavý, ako sa s týmto vysporiadate, asi by mal zasadnúť ústavnoprávny výbor," povedal poslanec za SaS.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) poslancovi Cmorejovi odkázal, že jeho rozhodnutie nebude rešpektovať. „Plénum má prednosť pred vami," povedal. O dôchodkovej reforme sa podľa Kollára bude hlasovať v utorok o 11:00.

Peter Cmorej SAS Čítajte viac SaS dala ultimátum Krajniakovi: Buď dáme reformu dôchodkov do ústavy alebo nebude rodičovský bonus

Ak parlament neschváli ústavný zákon o dôchodkovom systéme, poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporia zavedenie rodičovského bonusu. V pléne parlamentu to povedal poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej. „Trváme na našej požiadavke, aby sa urobila skutočná reforma dôchodkov, a to ústavným zákonom o dôchodkoch," povedal.

Strana SaS podľa neho trvá na tom, aby takýto ústavný zákon parlament prijal ešte pred novelou zákona o sociálnom poistení. „Ak nebude 90 hlasov na ústavný zákon, nebude ani rodičovský bonus," zdôraznil. Ako spravodajca k návrhu Cmorej oznámil, že o návrhu novely zákona o sociálnom poistení sa bude hlasovať až na konci aktuálnej schôdze.

Milan Krajniak Čítajte viac Krajniak odkazuje SaS: Odveta? Zoženiem 15 poslancov a odvody na dôchodok budú nepovinné

Novela zákona o sociálnom poistení je podľa neho výsledkom veľmi krehkej dohody na znení, ktoré parlament dokáže posunúť do druhého čítania, aby návrh poslanci výrazne zmenili a stihli ďalší termín míľniku pre plán obnovy. „Tento zákon nepovažujeme za reformu, je to len povinné cvičenie pre získanie peňazí z plánu obnovy," povedal ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi (Sme rodina).

Návrhom novely zákona o sociálnom poistení sa má na Slovensku zaviesť rodičovský dôchodok. Dieťa pracujúce na Slovensku bude môcť od začiatku budúceho roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádzať sa pritom bude z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku bude zastropovaná, bude sa počítať najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Z minuloročnej priemernej hrubej mzdy vo výške 1 211 eur by maximálny rodičovský dôchodok v budúcom roku dosiahol 21,80 eura pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok by svojim rodičom mohli dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #reforma #NR SR #Milan Krajniak #Peter Cmorej