Na Slovensku druhý pilier funguje dodnes, v Čechách neuspel

V roku 2015 bolo na Slovensku do druhého dôchodkového piliera zapojených 50 percent všetkých poistencov, v Českej republike však boli len dve percentá. V Čechách bol druhý kapitalizačný pilier funkčný v rokoch 2013 až 2015.

29.04.2022 09:56
dôchodok, penzia, dôchodcovia, penzisti Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Projekt však neuspel najmä pre povinnosť poistencov prispievať na svoje sporenie z vlastných zdrojov až do konca aktívneho života dodatočné dve percentá z vymeriavacieho základu. V tlačovej správe to uviedol Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

Kontrola zameraná na správu sociálneho poistenia v Českej a Slovenskej republike poukázala na to, že podiel príspevkov na sociálne zabezpečenie na Slovensku aj v Českej republike patrí v rámci Európy k najvyšším. Naopak, výdavky na sociálne zabezpečenie sú v oboch štátoch pod priemerom EÚ. Na mzdové výdavky pri správe poistného vynaložila česká strana v priemere o štvrtinu menej ako slovenská.

sulík Čítajte viac Vláda by mohla valorizovať dôchodky skôr, tvrdí Sulík a ukázal, kde na to zobrať

„Mzdové náklady sú u nás stále výrazne vyššie. Na mzdové výdavky pri prepočte na 1 000 eur výberu poistného vynaložila česká strana v kontrolovaných rokoch v priemere o 27 percent menej ako tá slovenská, čo je však dané aj menším rozsahom spravovaných poistení," uviedol predseda NKÚ Karol Mitrík. Odlišné je aj riadenie a prevádzka organizácií spravujúcich poistné. Výdavky českej inštitúcie sú súčasťou štátneho rozpočtu, tá slovenská hospodári s rozpočtom 2,4 percenta z vybraného poistného a jej rozpočet schvaľuje parlament.

Systém vnútornej kontroly v Sociálnej poisťovni bol podľa NKÚ účinnejší. Napríklad objem nedoplatkov zistených kontrolami bol na Slovensku o 60 percent vyšší ako u našich susedov. Ako príklad dobrej praxe by podľa NKÚ mohla poslúžiť oblasť elektronizácie správy poistenia, ktoré je na Slovensku na vyššej úrovni. V Českej republike bola elektronická komunikácia klientov s Českou správou sociálneho zabezpečenia založená na princípe dobrovoľnosti a spôsob vedenia spisovej dokumentácie bol nastavený v papierovej podobe, čo zvyšovalo administratívnu náročnosť.

Pokorná, Jednota dôchodcov Čítajte viac Dôchodcovia posielajú odkaz vláde: Z chudobných seniorov robíte žobrákov

Na Slovensku sú elektronizované všetky procesy v oblasti správy poistného, toku dokumentov a správy spisovej dokumentácie. Zamestnávatelia museli v kontrolovanom období komunikovať so Sociálnou poisťovňou výlučne elektronicky. „Cenou za túto užívateľsky prívetivejšiu formu komunikácie a pre zamestnávateľov jednoduchšie dosiahnuteľnú spätnú väzbu k predloženým výkazom boli vyššie náklady na informačné systémy," dodáva NKÚ.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #II. pilier #NKÚ