Sociálne programy by sa nemali financovať cez nové dane, tvrdí RÚZ

Zavádzanie nových osobitných či odvetvových daní a odvodov nie je efektívnou cestou k hľadaniu finančných rezerv na financovanie vládnych sociálnych programov. Môže to obmedziť investičnú aktivitu v celom podnikateľskom prostredí v budúcnosti. Pre agentúru SITA to v reakcii na avizované zvýšenie daní pre zhruba 100 firiem uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

21.04.2022 15:08
Igor Matovič Foto:
Predstavenie pomoci
debata

Štát by mal podľa neho pomáhať mladým, chudobným rodinám, zdroje je však v prvom rade potrebné nájsť cez audit verejných výdavkov, ktorý zamestnávatelia žiadajú dlhé roky. Tajomník RÚZ je presvedčený, že práve tam je možné nájsť dostatočné zdroje na sociálne programy. Poukazuje na to, že štát živí stovky rozpočtových a príspevkových organizácií, o ktorých činnosti či dokonca samotnej existencii bežný občan ani netuší. Podľa neho tiež treba reformovať súčasný drahý a neefektívny systém zdravotného, sociálneho a dôchodkového poistenia.

Na pomoc ľudom v boji so zdražovaním vláda v tomto roku vynaloží 260 miliónov eur a v budúcom roku jednu miliardu eur. Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal premiér SR Eduard Heger. V tomto roku sa prídavok na dieťa jednorazovo zvýši zo súčasných 25,88 eura na 100 eur. Na tento účel vláda vynaloží 83 miliónov eur. Prídavok sa zvýši pre 661-tisíc rodičov, ktorí majú 1,1 milióna nezaopatrených detí. Vládna koalícia tiež plánuje zvýšiť prídavky na deti, daňový bonus, či zaviesť príspevok na služby pre deti.

Image 2 Čítajte viac Matovič s Krajniakom oznámili, kto dostane peniaze pre zdražovanie: Budú to 100-eurové poukážky a prídavky na deti

Zdroje na vyššiu finančnú pomoc rodinám chce vláda podľa ministra financií Igora Matoviča získať zvýšením daní pre približne 100 firiem. „Zvýšime dane mimoriadne bohatým firmám, ktoré túto rodinnú politiku zaplatia," povedal. Spomenul odvod pre regulované subjekty a vyššie dane pre monopoly, či oligopoly. Podrobnosti chce minister financií oznámiť na osobitnej tlačovej besede. Podľa Matoviča pritom nie je pravda, že vláda ide zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie. „Týmto znižujeme daňovo-odvodové zaťaženie, znižujeme zdaňovanie ekonomickej aktivity," tvrdí šéf rezortu financií. Vládna koalícia podľa neho postupuje v súlade s programovým vyhlásením vlády.

debata chyba
Viac na túto tému: #rúž #sociálne programy #nové dane