Kým na Slovensku je aktuálne takmer 1,7 milióna sporiteľov, štedré výnosy až do výšky takmer 15 percent potešili len približne jedného z troch. Väčšina ľudí si pripísala iba straty – v priemere mínus jedno percento. Majorite ľudí sa teda ich úspory vôbec nezhodnocujú, keďže ich majú uložené v konzervatívnych garantovaných fondoch.
Odborník v oblasti financií z Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavel Škriniar tvrdí, že zažívame situáciu, ktorú sme doteraz nikdy nezažili – extrémne nízke až záporné úroky. Práve na tie doplácajú garantované fondy, ktoré investujú do dlhopisov. „Rozdiel vo výkonnosti by mal byť inšpiráciou a varovaním pre sporiteľov. Na jar 2020 bolo mnoho odporúčaní na presun majetku z garantovaného fondu do negarantovaného, respektíve indexového. Kto odporúčanie poslúchol, zvýšil si objem dôchodkových úspor o desiatky percent,“ tvrdí.
V poslednom období garantované fondy garantujú iba stratu. Všetkých päť fondov, ktoré dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) ponúkajú, dosiahlo záporné výnosy.

Pripomeňme, že kým prvý dôchodkový pilier funguje tak, že pracujúci posielajú svoje odvody ľuďom v penzii, ten druhý funguje inak. Do neho si každý sporiteľ posiela časť odvodov do fondov, ktoré má vybrané, a tak si zhodnocuje svoje úspory.