Black Friday je tento rok plný útokov. Aktívnejší počas týchto dní sú nie len nakupujúci, ale aj kyberútočníci

Nákupný sviatok Black Friday sa vo viacerých krajinách spája s predvianočným nakupovaním za zľavnené ceny. V tomto období však nie sú aktívnejší len nakupujúci, ale aj kyberútočníci, ktorí vo zvýšenom počte online nákupov vidia príležitosť.

26.11.2021 09:38
online nákup, online nakupovanie, nákup cez... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Experti odhalili v októbri tohto roka celkovo skoro dva milióny finančných phishingových útokov maskovaných ako elektronické platobné systémy. Oproti predchádzajúcemu mesiacu je to viac o 208 %, za september ich evidovali niečo vyše 600.000. „V tomto roku sme totiž v rôznych krajinách zaznamenali vďaka ich bezkonkurenčnému pohodliu zavedenie nových platobných systémov. Keďže prijatie týchto systémov spotrebiteľmi prudko vzrástlo, podvodníci ich začali aktívne využívať ako lákadlo na šírenie škodlivých aktivít,“ vysvetlili experti.

nay Čítajte viac Eshopy chystajú zľavy na Black Friday. Ktorý obchod ponúka aké zľavy?

Pri platení za nakúpený tovar vopred online platbou preto odborníci odporúčajú uistiť sa, že stránka, cez ktorú nakupujúci ide za tovar platiť, je zabezpečená. „Spoznáte to podľa toho, že sa URL adresa webovej stránky začína HTTPS namiesto bežného HTTP a vedľa URL adresy sa zvyčajne zobrazí aj ikona zámku,“ spresnil generálny riaditeľ spoločnosti pre východnú Európu Miroslav Kořen.
Okrem toho kyberbezpečnostní experti odporúčajú používať aj spoľahlivé bezpečnostné riešenie v počítači, ale aj v mobile a neotvárať prílohy či neklikať na odkazy v e-mailoch od bánk, aplikácií na elektronické platby alebo nákupných portálov. „Je lepšie prejsť priamo na oficiálnu webovú stránku a odtiaľ sa prihlásiť do svojho účtu,“ dodali odborníci.
Pred vyplnením akýchkoľvek informácií treba radšej viackrát prekontrolovať formát URL adresy či pravopis názvu spoločnosti a na škodu nie je ani prečítať si recenzie a skontrolovať registračné údaje domény. „Dávajte si pozor na všetky ponuky, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé – zvyčajne nie sú skutočné,“ uzavreli experti.

debata chyba
Viac na túto tému: #útoky #Black Friday #kyberúrok