Zimné lyžovačky v Alpách či surfovanie v oceáne? Budú, no s prísnymi podmienkami

Viaceré európske štáty sa zhodujú, že zimná turistická sezóna, ktorá je kľúčová pre cestovný ruch, bude za dodržania prísnych opatrení. A to napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii, keď počet pozitívne testovaných na koronavírus rastie nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.

16.11.2021 16:04
Rakúsko SR Lyžovanie SP Sölden sezóna štart... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (3)

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) o tom informovalo v utorok s tým, že predstavitelia cestovného ruchu z európskych krajín sa na pondelkovom neformálnom rokovaní zhodli na potrebe nastaviť režim blížiacej sa zimnej sezóny vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu.

„Aktuálne nastavujeme režim, ako bude zimná sezóna fungovať na Slovensku, rovnako na ňom pracujú aj okolité krajiny. S ministrami sme sa zhodli, že pre cestovný ruch je blížiaca sa sezóna mimoriadne dôležitá,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková s tým, aby hotely, reštaurácie či lyžiarské strediská boli otvorené, ale za dodržania prísnych opatrení. „Považujem ale za dôležité, aby sa pri nastavení podmienok susedné krajiny koordinovali a navzájom informovali,“ podotkla Bruncková.

Vianoce, darček, nevhodný darček Čítajte viac Najdrahšie a najchudobnejšie Vianoce tento rok. Nebude elektronika, na umývačku riadu sa čaká aj rok

O aktuálnej situácii rokovali Slovensku blízke krajiny z pohľadu cestovného ruchu, a to Rakúsko, Nemecko, Slovinsko, Česko, Maďarsko, ako aj Lichtenštajnsko, Švajčiarsko či zástupcovia regiónu Južné Tirolsko z Talianska. Vo všetkých krajinách je podľa rezortu dopravy nástup tretej vlny pandémie veľmi silný. Niektoré krajiny uvažujú alebo už zavádzajú lockdown pre nezaočkovaných, zároveň však dodávajú, že primárnym cieľom je zvýšiť zaočkovanosť, ktorá úzko súvisí so slobodnejším cestovaním a bezpečnou dovolenkou v zahraničí.

Ministri apelovali aj na testovanie detí. „V Rakúsku testujú detí v školách trikrát týždenne. Príliš striktné opatrenia u detí by mohli významne limitovať pohyb rodiny, preto EÚ vyzýva, aby deti mali výnimku, pokiaľ sú obaja rodičia zaočkovaní,“ priblížila Bruncková.

Zúčastnené krajiny tiež poukázali na potrebu rozšíriť tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na celú populáciu. „Opäť sa ukázalo, že koordinované stretnutia a výmena informácií v rámci krajín EÚ na takejto neformálnej úrovni majú vysoký potenciál pre zvládnutie pandémie pri zachovaní ekonomickej aktivity v sektore turizmu,“ dodala Bruncková.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #cestovanie #cestovný ruch #turizmus #zimná sezóna