Rodičovský príspevok aj pre starých rodičov. Poslanci zadefinovali nové oprávnené osoby, ktoré si ho budú môcť uplatniť

Starým rodičom, ktorí sú dôchodcovia, by mohlo byť umožnené poberať rodičovský príspevok.

13.09.2021 14:29
dôchodca, penzista, smútok, zúfalstvo, peniaze,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Mohli by sa tak starať o vnúčatá s finančnou podporou štátu a rodičom by bolo umožnené vrátiť sa do pracovného života. Rovnakú možnosť by mali dostať aj nebiologickí starí rodičia, ktorí sú rodičia náhradných rodičov alebo rodičia manžela alebo manželky rodiča dieťaťa. Vyplýva to z návrhu zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predkladajú poslanci a poslankyne z koalície na nadchádzajúcu schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Poslanci a poslankyne navrhujú, aby sa zadefinovali nové oprávnené osoby, ktoré si môžu uplatniť nárok na rodičovský príspevok. Ide o starého rodiča, rodiča náhradného rodiča alebo rodiča manžela/manželky rodiča dieťaťa, ktorý je poberateľom starobného alebo predčasného starobného dôchodku. „Súčasne sa navrhuje, aby si starý rodič mohol uplatniť nárok na rodičovský príspevok len s písomným súhlasom rodiča dieťaťa,“ uviedli poslanci a poslankyne v dôvodovej správe.

žena, dôchodkyňa, výhra, peniaze, bankovky, radosť Čítajte viac Priemerná mzda vzrástla. Pozrite si, kde sa zarába najlepšie a v akých odvetviach išla hore najviac

Starému rodičovi by sa zároveň poskytoval rodičovský príspevok vo vyššej sume v prípade, ak by rodič dieťaťa poberal materské. Ak napríklad matka dieťaťa poberala materské a po skončení materského si nárok na rodičovský príspevok so súhlasom rodiča uplatní starý rodič, vznikne mu nárok na rodičovský príspevok vo vyššej sume.

Návrh zákona by mal upraviť podmienky zastavenia výplaty rodičovského príspevku. Počas doby zastavenia výplaty rodičovského príspevku rodičovi na základe rozhodnutia súdu, by si nemohol uplatniť nárok na rodičovský príspevok ani starý rodič.

Účinnosť návrhu zákona o rodičovskom príspevku navrhujú poslanci a poslankyne od 1. januára 2022.

debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok #starý rodič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy