Zamestnanci sa vrátia do kancelárií. Na obľúbenosti však naberá hybridná práca

Do kancelárií sa budú zamestnanci postupne vracať po celý zvyšok tohto roka. Ťahúňom sú v tomto smere hlavne menšie firmy s menej než 100 zamestnancami, ktoré by ich chceli mať fyzicky naspäť v práci.

01.09.2021 15:05
Swiss Re, office, kancelária, zaisťovňa, firma,... Foto:
ilustračná fotka
debata

Kancelárie teda v budúcnosti nepominú. Na obľúbenosti však naberá flexibilná, inak povedané hybridná práca. Takmer 80 percent firiem s viac než 10.000 zamestnan­cami je naklonených tejto forme organizácie práce. Vyplýva to z globálneho prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE medzi 130 spoločnosťami z rôznych krajín regiónu Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA).

Prieskum tiež ukázal, že vyše 80 percent malých firiem už otvorilo všetky pobočky. Pre porovnanie, pri veľkých firmách nad 10.000 zamestnancov pracoviská sprístupnila len jedna tretina z nich.

Rozdiely spoločnosť badá aj v rámci jednotlivých odvetví. „Viac ako 70 percent spoločností z oblasti biotechnológií (napríklad farmácia, mikrobiológia, virológia, genetika, biochémia a podobne) sprístupnilo svoje pracoviská úplne. Dôvod je jednoduchý: v týchto odvetviach je vykonávanie práce z domu náročné, ak nie nemožné pre špecifické podmienky," komentovala spoločnosť. Avšak spoločnosti pôsobiace v iných odvetviach sa s úplným návratom ľudí do kancelárií neponáhľajú. Napríklad v bankovníctve tak urobilo 57 percent firiem a iba 46 percent firiem zo sektora technológií, médií a telekomunikáci­í (TMT).

plyn, gajary Čítajte viac Odberatelia hľadajú lacnejší plyn. Dodávateľov menia čoraz častejšie

„Návrat do kancelárií má svoje limity. Ukazuje sa ale, že firmy vynakladajú značné úsilie na to, aby mohli svoje kancelárske priestory znova sprístupniť. Väčšina plánuje opätovne zaľudniť kancelárie už v druhej polovici tohto roka," komentoval Richard Holberton zo spoločnosti. Doplnil, že príchod zamestnancov do kancelárií však sprevádzajú opatrenia, napríklad nosenie rúšok a respirátorov, vizuálne pomôcky pre dodržiavania odstupu, obmedzenie návštev či rekonfigurácie dispozície kancelárie.

Väčšina firiem (60 percent) sa prikláňa k nejakej forme zmiešaného pracovného štýlu, pričom to prevláda pri veľkých spoločnostiach. Naopak, menšie firmy by chceli mať väčšinu svojich zamestnancov na plný úväzok v kancelárii. „Hybridný model práce preferuje 60 percent firiem pôsobiacich v bankovom a finančnom sektore, rovnako je to aj v odvetví TMT. Zo zrejmých dôvodov je hybridnej práci naklonených len 50 % firiem z oblasti biotechnológií," spresnil Holberton.

Kancelárie budú podľa spoločnosti aj naďalej zohrávať kľúčovú úlohu a takmer 80 percent spoločností očakáva, že zamestnanci budú prácu vykonávať zväčša práve vo svojich kanceláriách, prípadne v rovnakom pomere z domu a kancelárie. Len zhruba 15 percent firiem plánuje úplný prechod na prácu na diaľku.

Tretina opýtaných spoločností zároveň očakáva, že v najbližších troch rokoch svoje priestory rozšíri. Medzi najväčších optimistov patria telekomunikačné spoločnosti. Až 60 percent z nich totiž plánuje rozširovať svoje kancelárske priestory. V segmente bankovníctva a financií plánuje z pohľadu pracovných priestorov expandovať takmer 30 percent firiem. Čo je potešiteľné, až 40 percent opýtaných spoločností zmeny neočakáva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #zamestnanci #home office