Rada EÚ navrhla zvýšiť tohtoročný rozpočet únie o 6,2 miliardy

11.09.2020 15:04

Rada EÚ (členské krajiny) v piatok v Bruseli odobrila pridanie 6,2 miliardy eur do rozpočtu EÚ na rok 2020 na riešenie dôsledkov krízy spojenej s ochorením COVID-19 a tiež na financovanie stratégie očkovania proti pandemickej chrípke. Rada EÚ prijala návrh opravného rozpočtu písomným postupom.

Revidovaný rozpočet zvyšuje platby za nástroj núdzovej podpory (ESI) o 1,09 miliardy eur, aby sa zabezpečili vývoj a nasadenie vakcíny proti COVID-19. Európska komisia použije tieto peniaze aj ako zálohu na predobjednanie miliónov dávok vakcíny od viacerých farmaceutických firiem.

Návrh opravného rozpočtu tiež zvyšuje platby o 5,1 miliardy eur pre dve investičné iniciatívy – Investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus (CRII) a Investičná iniciatíva v reakcii na koronavírus plus (CRII+). Tieto peniaze sa použijú na pokrytie ďalších potrieb prognózovaných v rámci financovania kohéznej politiky EÚ do konca roka. CRII presmeruje nevyčerpané peniaze z rozpočtu EÚ na riešenie dosahov koronakrízy, zatiaľ čo CRII+ využije uvoľnené pravidlá výdavkov na politiku súdržnosti s cieľom zvýšiť flexibilitu finančných tokov.

Európsky parlament by sa mal na budúci týždeň počas plenárneho zasadnutia v Bruseli dohodnúť na svojej pozícii k návrhu opravného rozpočtu na rok 2020. Opravný rozpočet nadobudne platnosť vo chvíli, keď sa obe inštitúcie EÚ dohodnú na jeho podobe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rada Európskej únie #Brusel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku