Poľovníci žiadajú ministra Budaja, aby prehodnotil svoj postoj k odstrelu medveďov

, 29.08.2020 17:09
i-medved
Podľa poľovníkov je Slovensko krajinou s najvyššou hustotou populácie medveďa na svete. Autor:

Slovenská poľovnícka komora (SPK) žiada ministra životného prostredia Jána Budaja, aby prehodnotil svoj postoj k povoleniu odstrelu medveďa hnedého. SPK to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca komory Alojz Kaššák. Podľa poľovníkov sú medvede na Slovensku premnožené a čoraz častejšie dochádza k ich zatúlaniu do intravilánov miest.

Šéf envirorezortu vo svojich verejných vyhláseniach označil poľovníkov za tých, „ktorí by si na medvede radi zastrieľali“. V otvorenom liste ministrovi sa komora zároveň ostro ohradzuje voči jeho tvrdeniam.

Komora ďalej uvádza, že stavy medveďov na Slovensku nie sú v dôsledku pretrvávajúcich aktivít niektorých mimovládnych organizácií v súčasnosti regulované a problémy s rastom početnosti medveďa hnedého na Slovensku sa „pomaly, ale isto prenášajú na celú občiansku spoločnosť“. Stavy medveďa hnedého by sa podľa komory mali každoročne objektívne vyhodnocovať a v záujme komfortu využívania ekosystémových služieb obyvateľstvom primerane regulovať.

Súčasťou listu je opakovaná výzva pre Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby požiadalo o vyňatie medveďa hnedého zo zoznamu prísne chránených druhov a požiadalo o jeho zaradenie do zoznamu chránených druhov, ktoré je možné manažovať.

Komora ďalej žiada, aby minister „za svoju prípadnú pretrvávajúcu nečinnosť v oblasti regulácie početných stavov medveďa hnedého v problémových oblastiach vzal na seba plnú osobnú zodpovednosť za prípadnú ujmu na zdraví alebo živote každého občana, ktorá preukázateľne nastane v dôsledku neustále rastúcej hustoty populácie medveďa hnedého na Slovensku“. Výzva ministrovi sa týka aj prijatia zástupcov SPK a deklarovania, že považuje odbornú poľovnícku verejnosť pri riešení aktuálnych problémov za partnerov, a nie za nepriateľov.

MŽP SR už predtým informovalo, že minister Budaj sa na nedeľňajšom brífingu vyjadrí k aktuálnej situácii s medveďmi v Tatrách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slovenská poľovnícka komora #poľovníctvo #Poľovníci #odstrel #medveď #Ján Budaj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku