Agrorezort chce zriadiť rizikový fond. Pre sucho

Množstvo zrážok na Slovensku bolo v posledných mesiacoch nedostatočné. Farmári sa opäť sťažujú na veľké sucho. Ministerstvo pôdohospodárstva chce nastaviť možnosti obnovy zavlažovacích systémov a tiež zriadiť rizikový fond. Teda systém boja proti rizikám v poľnohospodárstve.

18.05.2020 11:52
počasie , sucho poľnohospodárstvo Foto: ,
traktor orba
debata (5)

„O tomto fonde sa už roky hovorí, ale stále neexistuje. Ide však o náročné oblasti, ktoré boli na okraji záujmu,“ konštatoval v pondelok hovorca ministerstva pôdohospodártsva Vladimír Machalík.

Situácia so suchom v strednej Európe je na jar tohto roku taká vážna, že v susednom Česku ju označili predstavitelia agrorezortu za katastrofickú, najhoršiu v novodobej histórii krajiny. Pred suchom na Slovensku už varovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Farmárov podľa komory potešilo daždivé počasie, ktoré bolo na Slovensku posledné dni.

„Poľnohospodári už týždne očakávali takéto daždivé počasie. Zrážky vo viacerých lokalitách Slovenska môžu pomôcť úrode, ktorú už dlhodobo ohrozuje extrémne sucho. Pre tohtoročnú úrodu nielen poľnohospodárov, ale aj drobných záhradkárov, je teraz mimoriadne podstatné, aby sa do pôdy dostala voda, ktorá nebude mať podobu prívalových dažďov alebo ľadovca," ozrejmila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Momentálne je však aj podľa SPPK ešte predčasné robiť závery, aký presný vplyv budú mať súčasné zrážky na úrodu. „Pokiaľ nebudú mať formu intenzívnych prívalových dažďov alebo krupobitia, tak úrode určite prospejú. Záležať však bude, do akej miery je už poškodená tá-ktorá plodina v danej oblasti. Poľnohospodári veria, že zrážky pomôžu prírode spamätať sa s dlhodobého mimoriadneho sucha a že škody na úrode sa z pôvodných odhadov v konečnom dôsledku zmiernia,“ dodala Holéciová.

Podľa SHMÚ bola k 10. máju najhoršia situácia so suchom na juhozápade Slovenska, v južnej časti stredného Slovenska a v západnej časti výhodného Slovenska. Výrazné, až extrémne sucho zasahuje cca 2/3 územia. Čiastočné zlepšenie nastalo na krajnom východe. V povrchovej vrstve pôdy je extrémne sucho najmä na Záhorí a v Podunajskej nížine. Extrémne sucho v tejto vrstve zasahuje približne štvrtinu územia.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #sucho #Agrorezort