Analýza: Slovensko má najdrahší benzín spomedzi okolitých krajín EÚ

Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie (EÚ). V medzitýždňovom porovnaní ceny benzínu na Slovensku zaznamenali najvyšší percentuálny skok v strednej Európe v porovnaní so susednými Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Upozornil na to analytik ČSOB Marek Gábriš v súvislosti s nárastom cien pohonných látok, o ktorom vo štvrtok informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

28.03.2024 16:58
tankovanie Foto:
Ilustračná foto.
debata (15)

„Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ. Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 % vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 %) a Rakúskom (o +1,6 %),“ zhodnotil Gábriš.

ŠÚ SR vo štvrtok informoval, že ceny pohonných látok v 12. týždni zdraželi približne o tri centy za liter. Ceny oboch druhov benzínov sú najvyššie za posledných 20 týždňov, cena nafty dosiahla svoje maximum za posledné štyri týždne.

Zvonec / Zvon / Vlajka / Zástava / Kompa / Nemecko / Čítajte viac Tlak na Nemecko rastie, ekonomika už "chorľavie", potvrdzujú významné ekonomické inštitúty. Čo za tým stojí?

Gábriš upozornil, že ceny sú vysoko aj v porovnaní s dlhodobým priemerom. „Najpredávanejší benzín 95 je asi 24 % nad svojím dlhodobým priemerom a nafta dokonca 28 %. Medziročne sú ceny benzínov vyššie zhruba o 10 %,“ uviedol analytik.

Pri cenách nafty je podľa analytika situácia rôznorodejšia. Na Slovensku je jej cena vyššia o 4,6 % oproti Českej republike a približne o 1,5 % oproti Poľsku. Drahšia nafta ako na Slovensku je však v Maďarsku a Rakúsku. „Za lacnejším tankovaním sa tak, berúc do úvahy priemernú spotrebu, oplatí cestovať desiatky kilometrov,“ zhodnotil Gábriš.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #tankovanie