Štát reaguje na rozhodnutie Boschu, stopol prípravu významného projektu

Štát urýchlene reaguje na rozhodnutie spoločnosti Bosch nerozvíjať svoje aktivity v rámci výroby eBike pohonov pri Prešove. Na stredajšom rokovaní na východnom Slovensku zrušila vláda viaceré úlohy súvisiace s priemyselným parkom Záborské ešte z leta roku 2022.

28.02.2024 11:58
fico Foto: ,
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas výjazdového rokovania vlády SR na Základne škole T. J. Moussona v Michalovciach.
debata (13)

Práve tam mala smerovať investícia Boschu. Kabinet vtedy vydal osvedčenia o významnej investícii na investičný projekt „Záborské Industrial Park“ a rozhodol, že významná investícia je vo verejnom záujme.

„Vzhľadom na prehodnotenie investície jedným z investorov smerujúcich do priemyselného parku Záborské, situáciu pri výkupe pozemkov, ako aj dostupnosť a úroveň pripravenosti iných priemyselných areálov v okrese Prešov, Ministerstvo hospodárstva SR prehodnotilo potrebu realizácie investičného projektu „Záborské Industrial Park“," konštatuje rezort. Z tohto dôvodu navrhol aj zrušenie uvedeného uznesenia.

SR MH ceny energie 2024 BAX Čítajte viac Bosch zamestnáva na Slovensku spolu 1000 ľudí. Ministerka Saková hovorí o ich budúcnosti

Vďaka tomu sa zruší aj vydané osvedčenie o významnej investícii, aby mohol byť v čo najkratšom čase zabezpečený výmaz predkupných práv a vecných bremien z katastra nehnuteľností k pozemkom tvoriacim strategické územie tohto investičného projektu. Ich prevažná časť sa nachádza v katastrálnom území Záborské, časť nevyhnutnej externej infraštruktúry v katastrálnom území Petrovany. Strategické územie významnej investície tvoria pozemky s rozlohou 115,74 ha.

Spoločnosť Bosch tento týždeň potvrdila ukončenie výroby eBike pohonov pri Prešove. O prácu príde všetkých 200 zamestnancov fabriky. Uvedené rozhodnutie stojí podľa nej len a iba na trhových faktoroch. Dopyt po eBikes sa podľa nej nezvyšuje tak, ako sa pôvodne predpokladalo a očakávané množstvá tak môže vyrobiť v existujúcich výrobných kapacitách v hlavnom závode v Miškolci v Maďarsku.

Investíciu spoločnosti Bosch oznámil vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík ešte v lete roku 2022. Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia mala firma v priemyselnom parku Záborské pri Prešove zamestnať 4 000 ľudí. Oficiálne potvrdenie investície prišlo až v októbri toho istého roku, keď už rezort hospodárstva viedol Karel Hirman. Už sa však nehovorilo o vytvorení 4 000 pracovných miest ale len o 400 pozíciách. Bosch sa zároveň vtedy rozhodol zriadiť v prenajatých priestoroch pri Prešove.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Bosch