Po Poliakoch aj Maďari zakázali dovoz ukrajinského obilia. Kyjev: Naši poľnohospodári sú v najťažšej situácii

Poľsko aj Maďarsko zakázali dovoz ukrajinského obilia aj ďalších potravín. Ukrajina nad tým vyjadrila ľútosť a chce rokovať o novej dohode.

16.04.2023 07:00
Obilie / Pšenica / Foto: ,
Farmár Andrij Zubko na poli v doneckom regióne kontroluje zrelosť pšenice, jún 2022.
debata (123)

Maďarsko v sobotu zakázalo dovoz obilia a iných potravín z Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že v sobotu prijatie rovnakých opatrení oznámilo aj Poľsko. Obe krajiny uviedli, že ich zákazy budú trvať do 30. júna.

Kým v Poľsku sa zákaz bude vzťahovať na dovoz obilia, cukru, mäsa, ovocia a zeleniny, mlieka, vajec a ďalších potravín, vo vyhlásení maďarského ministerstva poľnohospodárstva zaslanom tlačovej agentúre MTI sa uvádza, že zakázané bude obilie, olejniny a niekoľko ďalších poľnohospodárskych výrobkov.

V reakcii na oznámenie poľskej vlády ukrajinské ministerstvo agrárnej politiky v sobotu vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Varšavy.

„Poľskí poľnohospodári čelia ťažkej situácii, ale zdôrazňujeme, že ukrajinskí poľnohospodári sú v tej najťažšej situácii“ vzhľadom na vojnu, dodal rezort.

obilie, žatva, farmár, poľnohospodár, poľnohospodársko, pole, úroda, Čítajte viac Brusel pokarhal Poľsko a Maďarsko, že zakázali dovoz obilia a potravín z Ukrajiny

Ukrajinské ministerstvo navrhlo, aby obe krajiny v najbližších dňoch dospeli k novej dohode, ktorá by bola prijateľná obe strany.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre tlačovú agentúru PAP uviedol, že „sme otvorení aj iným krokom, ktoré by mohli stabilizovať situáciu“.

Budapešť vo svojom vyhlásení uviedla, že počas trvania zákazu „vláda očakáva trvalé riešenie a prijatie opatrení EÚ“. Maďarsko „je odhodlané zastupovať záujmy maďarskej poľnohospodárskej komunity,“ dodala Budapešť.

Heger: Tvrdo postihujeme obchodníkov

V prípade kauzy kontaminovanej ukrajinskej pšenice na Slovensku štát zintenzívnil kontroly na domácom trhu i opatrenia na hraniciach.

„Dohľadaváme dodávky, ktoré na Slovensku ani nemajú byť, keďže sú určené pre Afriku, tvrdo postihujeme tých, ktorí s ňou obchodovali,“ povedal dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy.

Dôležité je podľa neho systémové riešenie celého problému, teda nedovoliť, aby sa dodávka ukrajinskej pšenice dostala na domáci trh, ale prostredníctvom uzavretých vlakových kontajnerov smerovať dodávky do prístavov, odkiaľ ich majú transportovať do afrických krajín.

banner, Hegerova vláda Čítajte viac Heger zvolal mimoriadne rokovanie. Dôvodom je ukrajinské obilie

Obilie uviazlo v strednej Európe

Poľsko a Maďarsko boli minulý mesiac medzi niekoľkými európskymi krajinami, ktoré požiadali Európsku úniu, aby zakročila voči zvyšujúcemu sa dovozu ukrajinského obilia a repky.

Ukrajinský vývoz obilia smeruje cez Európsku úniu do iných krajín, odkedy tradičné čiernomorské vývozné trasy zablokovala ruská invázia.

Veľké množstvo tohto obilia však z dôvodu rôznych logistických prekážok uviazlo v stredoeurópskych krajinách a nepokračovalo do blízkovýchodných či afrických krajín, pre ktoré bolo pôvodne určené, približuje agentúra PAP.

Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila (znížila) ceny aj odbyt miestnych poľnohospodárov, čo viedlo k ich protestom a v Poľsku i k odstúpeniu ministra poľnohospodárstva.

123 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Maďarsko #Ukrajina #vojna na Ukrajine