Americká vláda neplánuje záchranu Silicon Valley Bank

Vláda USA, Federálny rezervný systém (FED) a FDIC zvažujú vytvorenie fondu na zabezpečenie vkladov v bankách, ktoré sa dostanú do problémov v dôsledku krachu SVB.

12.03.2023 17:28
Silicon Valley Bank Foto:
Silicon Valley Bank
debata (6)

Americká vláda neplánuje záchranu Silicon Valley Bank (SBV), ale pracuje na pomoci vkladateľom, ktorí sa obávajú o svoje peniaze. Vyhlásila to v nedeľu ministerka financií Janet Yellenová. TASR o tom informuje na základe správy AP. Silicon Valley Bank bola 16. najväčšia banka v krajine a jej krach je druhý najväčší od pádu Washington Mutual v roku 2008.

V pondelok (13. 3.) sa pobočky banky otvoria, ale už pod kontrolou federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC), ktorý poisťuje vklady do výšky 250 000 dolárov. Mnohé firmy a bohatí ľudia mali pritom na účtoch v SVB viac peňazí. Existujú obavy, že zamestnanci niektorých firiem nedostanú výplaty.

Yellenová v rozhovore pre televíziu CBS poskytla niekoľko podrobností o ďalších krokoch vlády. Zdôraznila však, že situácia sa výrazne líši od finančnej krízy pred takmer 15 rokmi, počas ktorej musela niektorým systémovo významným bankám prísť vláda na pomoc, aby ochránila celý sektor. „Už to neurobíme,“ povedala ministerka. „Máme však obavy o vkladateľov a zameriavame sa na to, aby sme uspokojili ich potreby.“

Silicon Valley Bank Čítajte viac Pád americkej megabanky rozkýval finančný systém. Mnohí sa pýtajú, čo bude ďalej

Yellenová sa snaží ubezpečiť Američanov, že po páde Silicon Valley Bank nenastane dominový efekt. „Americký bankový systém je skutočne bezpečný a dobre kapitalizovaný,“ povedala. „Je odolný.“ „Celý víkend som pracovala s našimi bankovými regulátormi, aby sme navrhli vhodnú politiku na riešenie tejto situácie,“ vyhlásila Yellenová. „V tejto chvíli naozaj nemôžem poskytnúť ďalšie podrobnosti,“ dodala.

Americký prezident Joe Biden a guvernér Gavin Newsom z Kalifornie v sobotu (11. 3.) hovorili tiež o „riešení situácie“, no Biely dom neposkytol podrobnosti o ďalších krokoch na ochranu pracovných miest, živobytia ľudí a celého odvetvia, ktoré je významným pilierom ekonomiky.

Vláda sa chce vyhnúť šíreniu „nákazy“ vo finančnom systéme, poznamenala Yellenová. „Chceme sa uistiť, že problémy, ktoré existujú v jednej banke, nevytvoria nákazu pre ostatné, ktoré sú zdravé,“ dodala. Podľa agentúry Bloomerg vláda, Federálny rezervný systém (Fed) a FDIC zvažujú vytvorenie fondu na zabezpečenie vkladov v bankách, ktoré sa dostanú do problémov v dôsledku kolapsu SVB.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Fed #Silicon Valley Bank #banková kríza #SVB