Kto zaváha, nebýva. Stavitelia bojujú s časom, materiály dražejú doslova každý deň

Vlastné bývanie sa môže stať čoskoro luxusom, ktorý si bude môcť dovoliť len málokto. Podľa prepočtov Národnej banky Slovenska v závere minulého roka vzrástli ceny bývania iba za rok o 22 percent. Ten, kto v súčasnosti hľadá nový byt či dom, musí poriadne načrieť do vrecka.

18.04.2022 14:54
stavba,robotnici,tri veze Foto: ,
Ilustračné foto
debata (9)

Do problémov sa však čoraz viac dostávajú aj tí, ktorí sa rozhodli vlastný dom si postaviť. Stavebné materiály totiž dražejú rekordným tempom.

„Je to obrovská prekážka, hlavne čo sa navýšenia rozpočtu týka. Keď porovnám, koľko materiálu za tu istú sumu sme mohli kúpiť ešte nedávno, je to hrozné. Napríklad v jeden deň sme dostali cenovú ponuku na debniace tvárnice a o dva dni, keď sme ich išli zarezervovať, už bola cena na jednom kuse o 20 centov vyššia,“ opisuje situáciu Janka z Dolného Lopašova, obce v Piešťanskom okrese. S manželom si svojpomocne v súčasnosti stavajú rodinný dom. Celkovo vyčíslila, že pri týchto cenách sa im stavba rodinného domu predraží aj o 30-tisíc eur.

stavba, zatepľovanie domu, robotník, rekonštrukcia Čítajte viac Šéf zväzu stavebníkov: Dochádzajú všetky materiály. Berie ten, kto viac zaplatí

Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska hovorí, že najviac dražela v posledných rokoch oceľ. V roku 2020 sa tona predávala asi za 700 eur, dnes je jej hodnota medzi 1¤800 až 2¤200 eurami. „Nedostatkové sú dnes postupne všetky bežné stavebné materiály, na viaceré sú už dnes v stavebninách poradovníky s dodacími lehotami v týždňoch aj mesiacoch. Niektorí predajcovia stavebnín už avizovali predaj cez aukcie – kto ponúkne viac, má prednosť,” hovorí pre Pravdu Kováčik.

Dôvodom je hlavne fakt, že výroba alebo dodávky stavebných materiálov na slovenský stavebný trh sú viazané na dodávky veľkej časti primárnych surovín z Ruska alebo z Ukrajiny. Neistota v dodávkach bude podľa Kováčika preto pretrvávať po celú dobu vojny na Ukrajine alebo až do doby náhrady surovín z týchto krajín. To pre ľudí znamená dočasné nedostatky či ďalšie zdražovanie.

To, že v predajniach je po tovare veľká zhánka, potvrdzuje aj Janka z Lopašova. „Týždeň nato, ako sme kúpili železo, sa nedalo zohnať vôbec, teraz je asi o polovicu až trištvrte drahšie,” opisuje Janka. Na porovnenie: za jeden prút roksoru zaplatili 3,20 eura vo zvýhodnenej cene za vyšší odber. Dnes im v rovnakej predajni ponúkajú taký istý roksor za 5,20 eura za kus. Kari sieť stála 40 eur za kus, teraz je za 59 eur za kus. Kubický meter krovu stojí najmenej 400 eur bez DPH, bežne sa predáva aj za 450 a vyššie. „Keď sme už začali, chceme to dokončiť. Tak nakúpime to, čo je v tej chvíli najvýhodnejšie. Nečakáme,” dodáva Janka.

Čakacie lehoty sa predlžujú

Za materiálmi nezaostáva ani drevo, ktorého cena za kubický meter vyskočila z 80 eur v roku 2020 na 300 v roku 2022. „Opakuje sa situácia spred roka, keď sme zaregistrovali prvé dramatické zdražovanie suroviny i výrobkov z dreva. Žiaľ, týka sa to všetkých sortimentov a výrobkov, akurát miera zdražovania je odlišná,” hovorí Peter Zemaník, prezident Zväzu spracovateľov dre­va.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #nehnuteľnosti #stavebné materiály