Slovensko chce odísť z medzinárodných bánk, kde je akcionárom Rusko

Slovensko chce vystúpiť z Medzinárodnej investičnej banky a Medzinárodnej banky pre hospodársku spoluprácu, ktorých akcionárom je Ruská federácia.

03.03.2022 08:41
debata (3)

Tento zámer deklaroval minister financií Igor Matovič v stredu na mimoriadnom rokovaní ministrov financií Európskej únie spoločne s Poľskom, Českom, Rumunskom a Bulharskom. Ako informuje rezort financií, ďalší postup bude koordinovať s európskymi partnermi s cieľom, aby sa naše vložené finančné prostriedky nedostali do rúk Ruskej federácie.

„Sme malá krajina, ktorá priamo susedí s Ukrajinou. Sme závislí od Ruska na energiách a prúdia k nám veľké počty utečencov. Napriek tomu podporujeme všetky dostupné sankcie a opatrenia, aby sme zastavili novodobého Hitlera. Zatiaľ, čo my budeme v noci spať, muži a ženy na Ukrajine budú bojovať aj za našu slobodu. Preto musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme im pomohli,“ uviedol Matovič s tým, že aktuálne ekonomické sankcie majú na slovenskú ekonomiku zatiaľ iba minimálny dopad.

V pondelok bol schválený balík opatrení, ktoré zabránia Ruskej centrálnej banke využívať svoje rezervy a obchádzať tak európske sankcie. Európska Komisia zároveň vytvorila zoznam siedmich ruských bánk, ktoré budú vyradené zo systému SWIFT. Cezhraničné platby sa tak pre vybrané ruské banky stanú pomalé, nákladné a budú podliehať operačným rizikám. Toto opatrenia Európska komisia rozšírila o zákaz predávať, dodávať, prevádzať alebo vyvážať eurobankovky do Ruska.

Na pomoc Ukrajine bola aktivovaná pomoc cez Európsky mierový nástroj v hodnote 500 miliónov eur. Rovnako bola schválená dodatočná núdzová pomoc v celkovej výške 1,2 miliardy eur vo forme úverov, ktorej cieľ je poskytnúť rýchlu podporu v situácii akútnej krízy a posilniť odolnosť krajiny.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #vojna na Ukrajine