Ruská Sberbank v Európe končí, zo Slovenska odišla už pred piatimi rokmi

Ruská banka Sberbank definitívne odchádza z európskeho trhu. Dôvodom sú sankcie uvalené Západom v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

, 02.03.2022 08:47
debata (2)

„Vzhľadom sa súčasné podmienky sa Sberbank rozhodla odisť z európskeho trhu,“ uviedla banka vo vyhlásení, ktoré citovali ruské tlačové agentúry. Dcérske spoločnosti Sberbanky v európskych krajinách sužuje „nadmernému odlivu hotovosti“ a ich zamestnanci a pobočky sú terčmi vyhrážok, dodal tento najväčších poskytovateľov hypotekárnych úverov v Rusku.

Sberbank pôsobila aj na Slovensku, ale 1. 8. 2017 sa zlúčila s Prima bankou Slovensko. Na Prima banku prešli aj všetky zmluvné vzťahy.

Európsky Jednotný výbor pre riešenie krízových situácií (SRB), jeden z pilierov Európskej bankovej únie, v utorok večer avizoval, že európsku divíziu Sberbank čaká bankrot.

V Sberbank Europe, ktorá má sídlo v Rakúsku, sa začne „štandardné insolvenčné konanie“. Jej dcérske spoločnosti v Chorvátsku a Slovinsku boli odpredané miestnym bankám, uvádza sa vo vyhlásení SRB.

Vklady v Sberbank Europe v Rakúsku budú v súlade s európskou legislatívou chránené do výšky 100 000 eur, v Chorvátsku a Slovinsku to bude „bez obmedzení“, píše AFP.

Už predtým sa objavili správy, že Sberbank Europe má v dôsledku sankcií problémy s likviditou. ECB prijala opatrenia voči nej a jej chorvátskym a slovinským dcérskym spoločnostiam, keď zistila, že pravdepodobne nebudú v blízkej budúcnosti schopné splácať svoje záväzky.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Sberbank #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy