Slovenský start-up zaviedol neobmedzenú platenú dovolenku. Naši zamestnanci si zaslúžia dôveru, tvrdí

Zamestnanci čoraz viac preferujú benefity, ktoré im umožňujú flexibilitu. Jedným z nich je aj neobmedzené platené voľno. Ponúkať ho už začali aj slovenskí zamestnávatelia. Patrí k nim aj spoločnosť CloudTalk.

01.02.2022 10:47
rodina, dovolenka, cestovanie, zábava Foto:
Ilustračná fotka
debata (2)

Trend neobmedzeného pracovného voľna sa dostáva aj do Európy. Stále častejšie sa vyskytuje medzi pracovnými benefitmi a prax podľa CloudTalk ukazuje, že v mnohých prípadoch prináša žiadané výsledky. V Českej republike ho podľa prieskumu portálu Paylab.com využíva 33 percent opýtaných. Pre Slovákov je dovolenka navyše najžiadanejším benefitom, no čerpá ju len 10 percent zamestnancov. 

Pri neobmedzenom platenom voľne nemajú zamestnanci stanovený fixný počet dní, keď si môžu vziať dovolenku. Namiesto toho si môžu vybrať toľko voľných dní, koľko potrebujú, informuje CloudTalk.

Yeme, chlieb, predavačka, krájanie Čítajte viac Milióny na vyššie platy v tomto roku. Reťazce na Slovensku bojujú o zamestnancov

Tento model však musí byť založený na vzájomnom rešpekte medzi zamestnávateľom a zamestnancami, ale aj jeho efektívnej realizácii. „To, že ide o neobmedzené platené voľno, neznamená, že koncept nemá nijaké pravidlá. Pravidlá sa totiž vždy nerovnajú obmedzeniam. V CloudTalku máme podrobne vypracovaný interný návod, ako náš model pre neobmedzené platené voľno funguje. Určuje napríklad presné podmienky, kedy a komu voľno nahlásiť,“ vysvetľuje Martin Malych, jeden zo zakladateľov spoločnosti CloudTalk, ktorá firmám poskytuje telefonický softvér.

Slováci si pýtajú viac voľna

V CloudTalku neobmedzené platené voľno zaviedli len nedávno. „Diskutovali sme o ňom už dlhší čas, keďže podnety prichádzali priamo od našich zamestnancov. Často sme dostávali otázky, či tento moderný trend zvažujeme,“ hovorí Klaudia Nemčická, Head of People Department v CloudTalku. 

Stále ide o nový koncept. Rozhodnúť o zavedení neobmedzeného plateného voľna podľa CloudTalku teda nie je jednoduché. No manažment spoločnosti verí, že pokrokové firmy musia robiť odvážne rozhodnutia. „Vieme, že ideme do neprebádaných vôd. Podrobne sme preto skúmali, aké výsledky neobmedzené platené voľno prinieslo iným firmám. Inšpirovali nás medzinárodné spoločnosti ako Netflix, GitHub či LinkedIn. Všimli sme si, že sa výrazne zvýšila ich produktivita a celková spokojnosť zamestnancov,“ komentuje Klaudia.

„Rok 2022 začíname s dôverou, že nám smelý krok prinesie úspech,“ dodáva Klaudia a dúfa, že neobmedzené platené voľno dodá kolegom viac síl, pekných momentov a chute do práce, no priláka aj nové talenty.

Neobmedzené platené voľno nie je pre každú firmu

Kým mnohé spoločnosti z neobmedzeného plateného voľna profitujú, iným sa model neosvedčil. CloudTalk tvrdí, že vo väčšine prípadov neúspechu ide o zlyhanie v otázke stratégie a dôvery.  Jedným z dôvodov podľa spoločnosti môže byť, že si ľudia neobmedzené platené voľno vyberajú bezdôvodne a príliš často. Manažéri si potom musia poradiť s nedostatkom pracovnej sily, veľakrát v najrušnejších mesiacoch. Opačným extrémom sú ľudia, ktorí si neobmedzené platené voľno nevyberajú vôbec. Nevedia totiž, kde sú hranice toho, čo si môžu dovoliť. Nechcú prísť o postavenie a dobrú reputáciu.

V CloudTalku berú do úvahy obe možnosti, ako tento benefit môže ovplyvniť firmu. „Samozrejme, sme si vedomí, že zavedením neobmedzeného plateného voľna riskujeme. No kým nebude mať negatívny vplyv na pracovné výsledky spoločnosti, stojíme si za tým, že si zamestnanci našu dôveru zaslúžia,“ dopĺňa Martin.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #Slovensko