Masívne rozšírenie omikronu môže spôsobiť nárazový výpadok zamestnancov

Masívne rozšírenie omikronu môže podľa expertov už koncom januára spôsobiť nárazový výpadok desaťtisícov až státisícov zamestnancov v rôznych odvetviach ekonomiky. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú, že výpadok zamestnancov v podnikoch môže byť masívny, v tejto súvislosti majú na vládu viaceré požiadavky.

, 12.01.2022 14:13
žena, práca, papier, sústredenie, čítanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Nová mutácia ochorenia COVID-19 podľa RÚZ už nárazovo ochromila viaceré zahraničné ekonomiky: Veľká Británia hlási výpadky zamestnancov v oblasti hromadnej dopravy a ruší železničné spoje, Spojené štáty americké dokonca už aj výpadky školstva a základných služieb.

Na Slovensku by podľa prognóz ministerstva zdravotníctva, len počas prvých mesiacov po rozšírení omikronu, malo v nemocniciach skončiť až približne 25 000 hospita­lizovaných pacientov. RÚZ tvrdí, že slovenskí zamestnávatelia preto iniciatívne začali s prípravou interných krízových scenárov. „V podnikoch sa testuje, dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní k očkovaniu a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia,“ vysvetľuje tajomník RÚZ, Martin Hošták.

kvasiny Čítajte viac Omicron prichádza na Slovensko a firmy potrebujú pomoc. Dusí ich neistota, bude to skúška

Za kľúčový rizikový faktor v tejto súvislosti Hošťák považuje nízku mieru očkovanosti v mnohých regiónoch. Dlhodobo je to podľa neho problém predovšetkým v podnikoch na východe Slovenska. „Väčšina zamestnávateľov sa pritom zároveň dlhodobo potýka aj s akútnym nedostatkom zamestnancov, čo v kombinácii s možným masívnym nárastom pozitivity v pracovných kolektívoch môže pre zamestnávateľov znamenať úplné prerušenie výroby či uzatvorenie celého podniku“, upozorňuje.

Zamestnávatelia podľa informácií RÚZ v tejto súvislosti od vlády požadujú, aby predstavila ucelený a efektívny plán ako výrazne zvýšiť mieru očkovanosti obyvateľstva. Taktiež, v prípade zachytenia pozitívneho zamestnanca, požadujú skrátenie doby karantény. Zároveň zdôrazňujú, že pravidelné testovanie by si po čase mali hradiť neočkovaní zamestnanci na vlastné náklady. „Zamestnanci majú od začiatku k dispozícii riešenie, ktoré im štát bezplatne poskytuje, a tým je očkovanie. Pokiaľ sa dobrovoľne rozhodnú ho nevyužiť, nevidíme dôvod, prečo ho majú hradiť ostatní kolegovia zo svojich daní a odvodov,“ uzatvára prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Slovensko #zamestnávatelia #omicron #zväzy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy