Počet jazdeniek klesol na úroveň krízového roka 2009. Ich cena narástla až o 2000 eur

Ceny ojazdených áut podľa odhadov európskeho online trhoviska s jazdenými autami Carvago porastú celý budúci rok. Od januára do októbra tohto roka stúpli ceny jazdených áut v priemere o 13 percent.

, 28.12.2021 11:11
Ojazdené autá - ilustračné auto Foto:
debata (2)

Len za posledné tri mesiace zároveň podľa Carvago klesol počet jazdených automobilov v ponuke o 10 % a dostal sa na úroveň krízového roka 2009.

Cena priemerného auta v ponuke narástla až o 2-tisíc eur

Ako vyplýva z analýzy Carvago, od januára do októbra 2021 narástli ceny jazdených áut v priemere o 13 percent. Priemerná cena auta s nájazdom 500 až 500 tisíc kilometrov bez prívlastku „havarované“ a s cenou do 100-tisíc eur narástla z 15 000 eur na 17 000 eur.

Majitelia áut, ktorí počkali s predajom, zarobili navyše 2 000 eur. Kupujúci si za auto priplatili a navyše kúpili horšie alebo aspoň opotrebovanej­šie auto.

Slabá ponuka

„Zatiaľ čo predtým sa počet ojazdených automobilov každoročne zvyšoval o jedno až tri percentá v pomere k počtu automobilov na cestách, v súčasnosti je počet inzerovaných automobilov rovnaký ako pred 12 rokmi, keď svet zmietala globálna hospodárska kríza. Situácia je teda vážna a bude sa ďalej zhoršovať,“ uviedol k aktuálnemu stavu na trhu jazdených áut zakladateľ a CEO Carvago Jakub Šulta.

kvasiny Čítajte viac Kríza v dodávkach čipov bude pokračovať aj v roku 2022, uviedol šéf Bosch

Ako zároveň dodal, problém budú mať najmä ľudia, ktorí odkladali kúpu auta v nádeji, že ceny začnú čoskoro opäť klesať. „Automobilový sektor je jedným z mála segmentov, ktorý v adventnom období neponúka zákazníkom lepšie ceny. Nemôžeme dúfať ani v skutočné zľavy na jazdené vozidlá, ktoré od prvého januára „zostarnú o rok“. Naopak. Automobilov bude ešte menej a budú drahšie,“ skonštatoval.

Carvago je európske online trhovisko jazdených áut. V ponuke má viac ako 650-tisíc vybraných áut a okrem retailového predaja pre koncových zákazníkov pôsobí aj na B2B trhu, kde spolupracuje s viac ako 400 obchodnými partnermi zo 14 krajín Európy. Carvago aktuálne pôsobí na siedmich európskych trhoch.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #auto #jazdené autá #Carvago