Ostane západ bez autobusov? Medzi Arrivu a Slovak Lines vstupuje samospráva

Ešte tento týždeň pozve končiaceho dopravcu – Slovak Lines aj nového dopravcu – Arriva na spoločné stretnutie za účasti zástupcov šoférov. Arriva začne v Bratislavskom kraji jazdiť 15. novembra. Hoci však deklaruje dostatok autobusov, potrebuje zohnať vodičov.

12.10.2021 11:37
Juraj Droba Foto:
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba počas tlačovej konferencie k podpísaniu zmluvy medzi BSK a spoločnosťou Arriva 11. októbra 2021 v Bratislave.
debata (4)

"BSK vyvinie v spolupráci s Arrivou potrebné úsilie na to, aby prechod od súčasného dopravcu Slovak Lines prebehol čo najhladšie. Boli by sme radi, ak by v autobusoch nového dopravcu jazdili vodiči zo Slovak Lines-u, ktorí by prešli do Arrivy,“ skonštatoval Droba. Vodičom Slovak Lines garantuje, že v Arrive budú mať takú istú prácu ako doteraz a prípadne, aby sa ich podmienky postupne každý rok ešte zlepšovali.

Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku László Ivan tvrdí, že vodičom súčasného dopravcu núkajú férové podmienky. „Boli by sme veľmi radi, ak by sme mohli zabezpečiť prácu tým kolegom, ktorí už dnes jazdia v tomto kraji,“ povedal. Arriva spustila aj náborovú kampaň na nových autobusových vodičov i ďalší personál pre Bratislavský kraj. V prípade tejto prímestskej autobusovej dopravy ide o približne 400 vodičov a technikov. „Prihlásených máme zatiaľ vyše 200 nových potenciálnych kolegov,“ spresnil Ivan. Cieľom je podľa neho zabezpečiť službu na sto percent k prvému dňu prevádzky.

SR doprava blokáda autobusy ÚV protest DPB BAX Čítajte aj Autobusy zablokovali cestu pred úradom vlády. Dopravcovia žiadali rokovať s ministrom dopravy

Slovak Lines minulý týždeň pre TASR uviedol, že so zástupcami Arrivy mal jediné stretnutie, na ktorom ponúkol svoje personálne a technické kapacity. "Do dnešného dňa spoločnosť na našu ponuku nereagovala a nijakým spôsobom s nami nekomunikuje,“ uviedol dopravca 6. októbra. Aj predseda odborovej organizácie ZV OZ KOVO pri Slovak Lines Bratislava Ladislav Csomor uviedol, že s nimi oficiálne nikto nerokoval a nepredstavil návrh kolektívnej zmluvy, platové podmienky, pracovné náplne či prípadne iné benefity.

Niektorí vodiči Slovak Lines sa zúčastnili v pondelok (11. 10.) na tlačovej konferencii, kde predseda BSK a šéf Arrivy na Slovensku oznámili podpis zmluvy. Prítomným médiám vyjadrili obavu z prestupu k novému dopravcu. Obávajú sa najmä nových platových i ďalších pracovných podmienok.

V Bratislavskom kraji bude od 15. novembra pôsobiť nový regionálny autobusový dopravca Arriva. BSK s ním po ukončení súťaže podpísal zmluvu na desať rokov za vyše 330 miliónov eur. Arriva nahradí v kraji dopravcu Slovak Lines, ktorému sa skončí zmluva 14. novembra. Slovak Lines bude aj naďalej prevádzkovať autobusovú stanicu v Bratislave.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #BSK #Arriva #autobusová linka #Slovak Lines