Nové Nivy sú otvorené. Prvých návštevníkov vítali odmeny

Spolu s otvorením Nív sa od 30. septembra spúšťa aj dlho očakávaný prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. Bude hlavnou vstupnou bránou do podzemného parkoviska Nív.

30.09.2021 09:45 , aktualizované: 10:21
Autobusová stanica Nivy Foto: , ,
Autobusová stanica Mlynské Nivy.
debata (32)

Bratislava po dlhých rokoch získava reprezentatívnu autobusovú stanicu, ktorú developer HB Reavis obohatil o ďalšie dôležité moderné mestské funkcie. Sú nimi napríklad nákupné centrum, celoročnú mestskú tržnicu a verejne prístupnú zelenú strechu.

+8

Pri tejto príležitosti mnohé obchody vítajú zákazníkov zľavami a odmenami. Apple iStore rozdáva k nákupom darčeky v hodnote do 100 eur, prvých nakupujúcich odmeňuje aj bezobalový obchod Vážka, obuv Sizeer rozdáva 15 eurové kupóny, klenotníctvo Sofia a kuchynské potreby Tescoma zas percentuálne zľavy z nákupov. Podobné akcie ponúkajú aj parfumérie a kozmetika Dermacol, Fann či Pupa. Kompletný zoznam otváracích odmien je zverejnený na webových stránkach centra Nivy.

VIDEO: Pozrite si ako vyzerajú nové Nivy.
Video

Developer HB Reavis ju ráno symbolicky odovzdal dopravcovi Slovak Lines, ktorý ju má prevádzkovať najbližších 40 rokov. Vo štvrtok sprístupnili verejnosti aj nákupné centrum so zelenou strechou a otvorili aj prvú cyklovežu v hlavnom meste.

„Som rád, že po štyroch rokoch stavebných prác sa nám podarilo toto dielo dokončiť. Verím, že z miesta, z ktorého sa kedysi utekalo, sa stane miesto, ktoré si všetci obľúbia,“ povedal generálny riaditeľ HB Reavis Slovakia René Popik. Mestu Bratislava a Bratislavskému kraju podľa jeho slov odovzdávajú moderný autobusový terminál najvyšších európskych štandardov.

Generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant povedal, že majú bohaté skúsenosti so spravovaním autobusovej stanice a verí, že sa pretavia aj do prevádzkovania nového terminálu. „Dnes sme odtiaľto vypravili prvý autobus o 3.00 h na letisko Schwechat. Od rána sem bez problémov prichádzajú aj autobusy prímestskej regionálnej dopravy,“ priblížil. Verí, že stanica na Mlynských nivách nebude len modernou, ale pomôže aj zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba podotkol, že autobusová stanica je vstupnou bránou do hlavného mesta i Bratislavského kraja. „Teší ma, že vyzerá unikátne, a podľa toho, čo som zisťoval, nie je veľa európskych miest, ktoré majú takúto modernú stanicu s takým štandardom,“ vyhlásil. Dúfa, že sa aj vďaka tomu stane cestovanie autobusmi o niečo kultúrnejšie a ľudia začnú viac využívať verejnú dopravu. V kraji totiž obyvatelia využívajú na prepravu predovšetkým svoje autá. „Individuálnou automobilovou dopravou sa prepravuje 75 percent ľudí a 25 percent využíva prostriedky hromadnej dopravy,“ spresnil. Droba vyjadril potešenie, že sa už netreba za autobusovú stanicu v Bratislave hanbiť.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že nie je ťažké nájsť desať rozdielov medzi starou a novou stanicou. „Som rád, že vstup do Bratislavy pre návštevníkov i obyvateľov mesta bude na úrovni 21. storočia,“ skonštatoval. Víta, že sa podarilo s developerom dohodnúť a dosiahnuť v projekte zlepšenie týkajúce sa chodníkov, cyklociest, zelene či zachovania počtu parkovacích miest v okolí. „Teším sa, že Bratislava bude mať aspoň jednu z dvoch staníc na svetovej úrovni,“ povedal Vallo. Deklaroval zároveň snahu v spolupráci so štátom dosiahnuť premenu aj na železničnej hlavnej stanici.

Nová autobusová stanica v hlavnom meste prinesie na 1. podzemnom podlaží 36 nástupísk, 7 výstupísk a 86 stojísk pre autobusy, a to všetko s bezbariérovým prístupom. Aj napriek tomu, že samotné centrum bude fungovať v nočnom a dennom režime, na autobusovú stanicu sa cestujúci dostanú nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni.

VIDEO: Pozrite si, ako sa stavali nové Nivy.

Vďaka LED stene, deviatim LCD TV panelom a niekoľkým samoobslužným dotykovým kioskom budú mať cestujúci dokonalý prehľad o príchodoch a odchodoch autobusov. Využiť môžu aj informačné pulty, úschovňu batožiny, miestnosti na prebaľovanie a dojčenie, ale aj zónu s lavičkami, ktorá ponúka až 80 miest na sedenie a bezplatnú Wi-Fi sieť.

Nové obchodné centrum

Na predajnej ploche až 70 000 metrov štvorcových nájdu návštevníci množstvo obchodných prevádzok a služieb, medzi ktorými nechýbajú overené značky, ale aj nové predajne, ktoré na Slovensku doteraz neboli. Svoje miesto tu našli aj vlajkové predajne overených značiek.

Samozrejmosťou sú banky, pobočky operátorov a na Nivy sa vráti aj Pošta, ktorá sa predstaví s novými modernými riešeniami. Chýbať nebudú ani papiernictva, servis elektroniky či kaderníctvo.

Tržnica a zelená strecha

Na druhom podlaží prináša Nivy centrum do Bratislavy priestor pre gastrozónu. Koncept modernej tržnice plnej kvalitných lokálnych produktov od overených farmárov dopĺňajú v Tržnici Nivy klasické food courty, kaviarne, reštaurácie a obchody s čerstvými potravinami.

Samotná strecha Nív ponúka 134 vzrastlých stromov, desiatky rastlín na verejne prístupnej streche dopĺňa bežecký okruh dlhý 550 metrov, 2 workoutové cvičiská, grilovacia zóna či komunitná záhrada, ale aj množstvo lavičiek a oddychových kútov s USB nabíjačkami. Rodiny s deťmi si môžu užiť jedinečné ihrisko s motívom slnečnej sústavy.

Exteriér komplexu Nivy, v ktorom sa nachádza...
Exteriér komplexu Nivy, v ktorom sa nachádza...
+3Nákupné centrum v bratislavskom komplexe Nivy...
32 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #autobusová stanica #Nivy