Tržby v priemysle sa v marci medziročne zvýšili o 31,4 %

Priemyslu a doprave v marci 2021 vysoko vzrástli tržby, výškou prekonali aj predcovidovú úroveň. Okrem vysoko pozitívneho rastu tržieb v priemysle a doprave v marci 2021 dosiahli medziročne vyššie tržby aj sektory informácie a komunikácia aj stavebníctvo. Vybrané trhové služby boli stále v poklese, zaostávanie sa aktuálne spomalilo na 4,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

12.05.2021 09:25
psa trnava, auto, automobilka Foto: ,
Tržby v priemysle sa v marci medziročne zvýšili o 31,4 %.
debata (1)

Porovnávacou základňou v marci 2021 je minuloročný marec, čo bol prvý mesiac výraznejších prepadov tržieb po nástupe pandémie, ktorá na jar 2020 prerušila výrobu v najväčších závodoch, zatvorila prevádzky služieb, obmedzila dopravu.

Tržby v priemysle sa v marci medziročne zvýšili o 31,4 %, rástli predovšetkým vplyvom dvoch najvplyvnejších odvetví priemyslu, a to výroby dopravných prostriedkov o 64,5 % a výroby kovov o 27,4 %. Tieto dve odvetvia ovplyvnila pandémia už v marci 2020, aktuálne rasty sú však vyššie ako minuloročné prepady. Pre presnejší obraz je potrebné si všímať, do akej miery sa aktuálna výška tržieb líši od situácie pred vypuknutím pandémie. Tohtoročné marcové tržby tak boli o 16,4 % vyššie ako vo februári 2020, v poslednom predpandemickom mesiaci.

V marci sa medzimesačne zvýšili tržby vo všetkých odvetviach, čo naznačuje oživenie oproti slabšiemu začiatku roka. Najviac rástli tržby v stavebníctve o 11,7 %. V doprave a skladovaní sa zvýšili o 10 %, priemysle o 3,5 % a v informáciách a komunikácii a vo vybraných trhových službách zhodne o 2,1 %.

V súhrne od začiatku roka tržby za vlastné výkony a tovar v priemysle v marci medziročne vzrástli o 7,8 %, najvýznamnejší bol rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 14,4 % a vo výrobe kovov o 12,6 %.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #tržby #priemysel #automobily
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy