Minulý rok sa skončil výrazným rastom cien nehnuteľností v Bratislave

Vlaňajšok sa skončil výrazným rastom cien nehnuteľností v metropole Slovenska. Potvrdzuje to Národná banka Slovenska (NBS) v rámci svojho aktuálneho rýchleho komentára k realitnému trhu Slovenska. Priemerná cena slovenských nehnuteľností určených na bývanie narástla za celý rok 2020 medziročne o 11,9 %, teda o 190 eur za štvorcový meter (m2). Dáta za posledný kvartál 2020 ukazujú mierne spomalenie medzištvrťročného rastu. Najvýraznejší podiel na raste cien má Bratislavský kraj. V celoročnom poňatí rástli ceny najrýchlejšie v Košickom kraji.

02.02.2021 13:07
debata

Nehnuteľnosť draželi aj v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, vo zvyšných regiónoch dochádzalo buď k stagnácii, alebo aj k miernemu poklesu cien. Oproti 3. kvartálu 2020 rástli v posledných mesiacoch roka 2020 najviac ceny dvojizbových a trojizbových bytov. „Očakávané zhoršenie vývoja na trhu práce negatívne vplýva na dostupnosť bývania. Nižšia ponuka nehnuteľností v minulom roku podporuje rastúci trend cien nehnuteľností,“ odôvodnila NBS.

Z dát NBS vyplýva, že medzikvartálne tempo rastu cien nehnuteľností na bývanie v závere roka 2020 mierne spomalilo na hodnotu 3,4 %. V medziročnom porovnaní boli ceny bývania o 16 % vyššie ako v rovnakom období 2019.

Priemerná cena bývania v poslednom štvrťroku 2020 vzrástla medzikvartálne o zhruba 60 eur za m2 na hodnotu 1852 eur za m2. Bratislavský kraj sa na tomto náraste podieľal 92-percentným podielom. Naopak, negatívny príspevok majú tri kraje – Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky.

Byty v poslednom kvartáli 2020 zdraželi o 71 eur za m2 na 2125 eur za m2. Medziročný nárast tak bol na úrovni 10,8 % a medzikvartálny na 3,4 %. Cena domov narástla o 34 eur za m2 na 1369 eur za m2. Medzikvartálny rast bol na úrovni 2,5 % a medziročný na 11,1 %.

„Z pohľadu medzištvrťročného vývoja môžeme kraje rozdeliť do troch skupín. Medzi kraje s vyšším rastom cien patria Banskobystrický (šesť percent medzikvartálne), Bratislavský a Prešovský kraj (zhodne po 5,5 %). V Žilinskom a Košickom kraji ceny v porovnaní s 3. štvrťrokom stagnovali, kým vo zvyšných krajoch nastal mierny pokles,“ zhrnula NBS.

Medziročne draželo bývanie vo všetkých krajoch, najviac v Košickom (38 %) a Banskobystrickom (32,6 %). Medzikvartálne rástli ceny najviac v Bratislavskom kraji (5,6 %), o čo sa pričinil hlavne okres Bratislava I.

NBS tiež podotkla, že, naopak, nájomné ku koncu roka 2020 zlacnelo o viac ako šesť percent oproti 3. kvartálu. „Nájomné bývanie chápeme ako alternatívu k bývaniu vo vlastnom – čím je nájomné bývanie lacnejšie, tým vyššia je relatívna cena bývania v zakúpenej nehnuteľnosti,“ vysvetlila NBS s tým, že medziročne nájomné vlani pokleslo o 17 %.

debata chyba
Viac na túto tému: #predaj #nehnuteľnosti