500 nových pracovných miest? V Rimavskej Sobote vznikne priemyselný park

V Rimavskej Sobote vznikne jeden z najväčších priemyselných parkov na južnom Slovensku. Jeho výstavbu v stredu na návrh Ministerstva hospodárstva SR odsúhlasila vláda. Celkový rozpočet by mal dosiahnuť maximálne 9,843 milióna eur. Park by pritom mal vzniknúť do konca roku 2023.

20.01.2021 14:51 , aktualizované: 17:28
debata

„Pripravené územie bude následne ponúknuté investorom. Očakávame, že priemyselný park vytvorí príležitosť pre vytvorenie minimálne 500 nových pracovných miest,“ avizuje rezort hospodárstva. Okres Rimavská Sobota pritom dlhodobo vykazuje najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov Slovenska. Nový park predstavuje podľa ministerstva základný predpoklad pre prilákanie nových investícií v regióne.

„Priemyselný park Rimavská Sobota bude pre celý región znamenať významný impulz pre ďalší hospodársky a sociálny rozvoj, čím prispeje k dlhodobému cieľu znižovania regionálnych rozdielov,“ poukazuje rezort. Park vybuduje spoločnosť MH Invest patriaca pod Ministerstvo hospodárstva SR. To v predloženom materiáli zároveň pripomína, že v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja aktuálne eviduje iba päť priemyselných parkov s výmerou nad desať hektárov.

Z toho len pri jednom neregistruje výraznejšie nedostatky z hľadiska napojenia na technickú a dopravnú infraštruktúru alebo z hľadiska vysporiadania majetkovo-právnych vzťahov. Investori pritom dlhodobo preferujú pozemky v stave absolútnej pripravenosti na začatie stavby, teda schválený územný plán, vyriešené majetkovo-právne vzťahy k dotknutým nehnuteľnostiam, ideálne vybudované alebo aspoň povolené prípojky na jednotlivé inžinierske siete.

Parky nám chýbajú

„Absencia takýchto parkov znamená pre Slovensko zásadnú konkurenčnú nevýhodu v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy, s ktorými pri získavaní strategických investícií najčastejšie súperíme (Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko),“ upozorňuje rezort hospodárstva. Táto nevýhoda je naviac podľa neho znásobená dĺžkou povoľovacích konaní a spoločne s rozdrobenosťou pozemkov prakticky opakovane diskvalifikuje Slovensko pri mnohých rozhodovacích procesoch o umiestnení novej investície.

Pozemok vymedzený na účely vybudovania Priemyselného parku Rimavská Sobota sa nachádza na severnej strane mesta Rimavská sobota na hranici jeho katastrálneho územia. Ide o dve parcely s výmerom okolo 650-tisíc metrov štvorcových. V danom území je pripravovaná a plánovaná výstavba rýchlostnej komunikácie R2, ktorá bude lokalitu lemovať z južnej strany.

Investori sa už hlásia

Plánovaný strategický priemyselný park už má dvoch potenciálnych záujemcov. Tí by mohli zamestnať spolu do 800 ľudí. Povedal to po skočení rokovania vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Zatiaľ viem o dvoch záujemcoch. Jeden plánuje vytvoriť 500 pracovných miest. Neviem presne, ktorá je to firma, lebo ju zastupuje veľmi seriózna, veľká poradenská spoločnosť. Práve takto sa to robí, že v prvotnej fáze ešte nie je známe, kto to je, ale záujem o Rimavskú Sobotu prejavili,“ povedal Sulík.

Druhým investorom by mohla byť spoločnosť vyrábajúca karavánové prívesy. Tá by mohla zamestnať do 300 ľudí. Podľa Sulíka je však zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnych investoroch, keďže priemyselný park zatiaľ nie je pripravený.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rimavská Sobota #pracovné miesta #priemyslený park #voľné pracovné miesta