Menej byrokracie? Firmám má ubudnúť povinnosť pri koncesionárskych poplatkoch

Firmy s malým počtom zamestnancov by sa už nemuseli zaoberať zháňaním potvrdenia od Sociálnej poisťovne o tom, že im vzniká alebo zaniká povinnosť uhrádzať tzv. koncesionárske poplatky. K zbaveniu tejto administratívnej povinnosti mieri legislatívna úprava, ktorá sa týka zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a zákona o sociálnom poistení. Na rokovanie Národnej rady SR návrh predložili koaliční poslanci Roman Foltin, Marián Viskupič (SaS), Jana Žitňanská a Vladimíra Marcinková (Za ľudí).

16.01.2021 12:02
debata (3)

„Cieľom predloženého návrhu zákona je zavedenie automatického pravidelného mesačného zasielania údajov potrebných na vznik a trvanie povinnosti platiť úhrady za služby verejnosti (tzv. koncesionárske poplatky) Sociálnou poisťovňou priamo RTVS ako vyberateľovi koncesionárskych poplatkov,“ uviedli predkladatelia návrhu.

Dodali, že s tým je aj spojené zrušenie povinnosti pre podnikateľské subjekty preukazovať vyberateľovi počet zamestnancov. Podľa súčasného stavu sú povinné platiť koncesionárske poplatky vo výške odstupňovanej podľa počtu zamestnancov, pričom sú od tejto povinnosti oslobodené, len ak majú menej ako troch zamestnancov. V prípade zmeny nad alebo pod tento počet musia firmy preukazovať novú skutočnosť potvrdením zo Sociálnej poisťovne.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Sociálna poisťovňa #koncesionárske poplatky #potvrdenie #malé firmy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy