Počet firiem z Veľkej Británie na Slovensku rastie

14.01.2021 10:33

Počet firiem s britským vlastníkom na Slovensku rastie od roku 2015, kedy bolo zaregistrovaných 988 britských podnikov. V minulom roku presťahovalo svoj biznis ďalších 575 spoločností. Aktuálne na Slovensku podniká 1 563 firiem pôvodom zo Spojeného kráľovstva, pričom v roku 2019 bolo zaznamenaných 1 532 tamojších spoločností na slovenskom trhu. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company. "Paradoxom je, že napriek vyššiemu počtu firiem došlo k medziročnému úbytku ich majetku,“ hodnotí situáciu s britskými spoločnosťami na Slovensku Petra Štěpánová, analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Aktuálne u nás Briti vlastnia firmy, ktorých základné imanie dosahuje hodnotu 1,08 miliardy eur, pričom rok predtým, kedy bola výška imania firiem historicky najvyššia, to bolo o 5 miliónov eur viac.

Od začiatku januára 2021 už nie je Veľká Británia definitívne súčasťou Európskej únie. Hlavní predstavitelia odklepli tzv. pobrexitovú dohodu, ktorá upravuje budúce vzťahy Spojeného kráľovstva a EÚ a ktorá bola pomyselnou poslednou bodkou za spojenectvom, ktoré trvalo niekoľko desaťročí. Podľa poradenskej spoločnosti zaujímavosťou je, že v Českej republike je situácia odlišná. Tam počet britských firiem klesá, no majetok rastie.

„Aktuálne vidíme, že v Čechách je registrovaných najmenej spoločností z Veľkej Británie za posledné 4 roky – približne štyri a pol tisíca, medziročne však ich počet klesá. Avšak objem britského kapitálu upísaného v základnom imaní bol v roku 2020 na maxime,“ dodala Petra Štěpánová, podľa ktorej prepočtov Briti u našich západných susedov vlastnia podiely vo firmách vo výške 1,9 miliardy eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #firmy #biznis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku