Lesy SR zmenili vedenie i štruktúru. Pomôže to hospodáreniu v lesoch?

Vedenie štátneho podniku Lesy SR zmenilo svoju organizačnú štruktúru. Od konca minulého týždňa je opätovne rozdelený obchodno-ekonomický úsek. Novým povereným riaditeľom ekonomického úseku sa stal Karol Vinš, ktorý v predchádzajúcom období pôsobil aj ako obchodný riaditeľ Lesov Českej republiky. Šéfovať obchodnému úseku bude Albert Macko, doteraz stál na čele Mestských lesov Krupina. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

07.12.2020 14:02
debata (4)

„Som presvedčený, že tak dôležité oblasti, akými sú obchod a ekonomika, si vyžadujú samostatné riadenie, nakoľko cez tieto úseky prúdi hlavný tok financií, tržieb celého podniku,“ skonštatoval poverený generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR, Tomáš Čuka. Zároveň dodal, že konečným cieľom jeho rozhodnutí bude pestovanie zdravého lesa na Slovensku v zásadách prírode blízkeho hospodárenia (PBHL) s dôrazom na jeho trvalú udržateľnosť. „Tak, aby sme ústretovo reagovali na zmenenú spoločenskú objednávku, “ pokračoval Čuka.

Organizačný riaditeľ Lesov SR Ján Golian doplnil, že vydaniu rozhodnutia o rozdelení úsekov predchádzalo prerokovanie organizačnej zmeny so zástupcami odborov. V najbližšej dobe by mal byť poverený aj riaditeľ výrobno-technického úseku.

Minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský v stredu pred rokovaním vlády vylúčil, že by ekonomické záujmy nového povereného riaditeľa ekonomického úseku Karola Vinša prevyšovali tie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch. „Orientácia na PBHL je v programovom vyhlásení vlády a aj v interných dohodách štátneho podniku. Verím, že sa tento cieľ bude realizovať niekoľko rokov, nie iba aktuálne. Podnik je dlhodobo v morálnom a hodnotovom úpadku. Vinša sme vybrali na základe dôsledného výberového konania. Doterajšieho riaditeľa Mateja Vigodu som viackrát upozorňoval, že musí odstraňovať úpadok podniku, no to sa nedialo. Vinš už v podniku ako generálny riaditeľ pôsobil. Bol som vtedy zamestnancom a za jeho vedenia si podnik viedol veľmi úspešne. Verím jeho schopnostiam," reagoval na zmeny v š.p. Lesy SR Ján Mičovský.

Zväz spracovateľov dreva (ZSD) očakáva aj po personálnych zmenách v Lesoch SR kompetentné rokovania s ich vedením a profesionálne návrhy na rokovania o príprave nových zmluvných vzťahov so štátnym podnikom. „Na tomto konštatovaní z augusta po spoločnom rokovaní agroministra na pôde Lesy SR, š.p. v Banskej Bystrici, na ktorom sa stretlo 30 najväčších slovenských spracovateľov dreva s vedením rezortu i štátneho podniku sa nič nemení. S týmto očakávaním sa slovenskí spracovatelia združení v Drevárskej sekcii ZSD budú obracať aj na nové vedenie š. p., ktorý musí riešiť bezpochyby komplexné problémy. Osobu Vinša, ako aj Macka vnímame ako potvrdenie snahy o odbornú akceleráciu procesov na vytvorenie transparentnej obchodnej politiky Lesy SR, š.p., ktorá má byť kvalitným východiskom pre uzatváranie nových a spravodlivých zmlúv na odber dreva zo štátneho podniku," konštatoval generálny sekretár ZSD SR Peter Zemaník.

Optimizmom napĺňa spracovateľov dreva aj fakt, že podľa ich slov Karol Vinš úspešne pôsobil v prospech efektívneho fungovania lesníckeho a drevárskeho komplexu ako na Slovensku, tak aj v ČR. „Aj keď sa hovorí, že nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky, jeho skúsenosti a zmysel pre transparentnosť a spravodlivosť nám dáva záruky, že Lesy SR, š.p. prispejú k naplneniu zásady Programového vyhlásenia Vlády SR, aby sa slovenská strategická surovina spracúvala v slovenských spracovateľských kapacitách a nebola obchodovaná do zahraničia. A to aj za podmienok PBHL,“ povedal predseda Drevárskej sekcie ZSD SR a viceprezident ZSD SR Milan Benco.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Lesy SR #štátny podnik