Slovenským firmám sa páčia daňové raje. Leží tam viac ako desať miliárd eur

V daňových rajoch sa aktuálne nachádza 5 298 slovenských spoločností a ich počet naďalej stúpa. Ako ďalej vyplýva z analýzy poradenskej firmy Bisnode, ich počet medzikvartálne stúpol o 30, v porovnaní s koncom minulého roka dokonca o približne 300. Majitelia spoločností majú pritom v daňových rajoch uložených takmer 10,5 miliardy eur, pričom základný kapitál od začiatku roka jemne poklesol.

11.11.2020 13:25
daňový úrad, daňové priznanie, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (14)

Najaktívnejší boli v posledných troch mesiacoch majitelia firiem, ktorí sa rozhodli svoje spoločnosti presídliť do Spojených štátov Amerických. „Za Atlantickým oceánom evidujeme 1 373 spoločností so slovenským majiteľom, pričom ich počet od leta stúpol o 32," uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Práve v USA počet našich firiem rastie síce pomalším tempom, avšak rast je kontinuálny. Prírastky v počte nových sídiel spoločností zaznamenali aj Lotyšsko (+ 12) a Panama (+ 9). Naopak pokles eviduje Bisnode v krajinách ako Cyprus (- 7), Spojené arabské emiráty (- 5) a Seychely (- 3).

„Cyprus klesá už dlhodobo, aktuálne tam sídli 1 008 slovenských podnikov. Ide pritom o najnižšie číslo za posledné štyri roky. Pokles pri Seycheloch, kde sa aktuálne nachádza 320 našich firiem, vnímame v dôsledku opätovného zaradenia krajiny na zoznam nespolupracujúcich krajín v rámci Európskej únie,“ dodala Štěpánová.

Bisnode je líder v dátach a analytike. Zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov v 19 krajinách Európy. Používa analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie, či poskytuje detailné informácie.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #daňový raj #firmy #daňový podvod #majetok