Ekonomika sa potrebuje nadýchnuť. Firmy vyzývajú Matoviča na rokovania o opatreniach

Priebeh celoplošného testovania poukázal na vysokú zodpovednosť občanov, samospráv, zdravotníkov, armády a firiem na Slovensku. To podľa Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) dokazuje starú pravdu, že dobrý výsledok sa dá dosiahnuť spoločným úsilím a vzájomnou komunikáciou.

, 03.11.2020 16:22
debata (15)

Celoplošné testovanie tiež ukázalo, že počet ľudí, aktuálne vykazujúcich infekciu vírusom SARS-CoV-2, sa na Slovensku, pohybuje na úrovni jedného percenta. „Vláda by mala umožniť, aby sa život v krajine mohol vrátiť do normálu. Samozrejme, pri dodržaní všetkých bezpečnostných a preventívnych opatrení,“ tvrdia obe združenia.

Zamestnávateľské a podnikateľské združenia vyzývajú premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby si sadol so zástupcami zamestnávateľov, samospráv a odborármi za rokovací stôl a vyhodnotili výsledky testovania z pohľadu firiem, zamestnancov, miest a obcí. "Vláda by mala prijímať akékoľvek opatrenia až po tejto diskusii,“ tvrdí Klub 500 a SOPK.

Prísne reštrikcie nie sú na mieste

"Zamestnávateľské a podnikateľské združenia v žiadnom prípade nepodceňujú riziko šírenia nákazy, avšak s výsledkami, aké boli zistené v celoštátnom testovaní, je na mieste nechať ekonomiku sa nadýchnuť,“ tvrdia. Zamestnávateľské a podnikateľské združenia preto opäť vyzývajú premiéra na diskusiu. V čase, keď sa počet ľudí vykazujúcich infekciu vírusom SARS-CoV-2 pohybuje na úrovni okolo jedného percenta, nie sú tvrdé obmedzenia na mieste, dodávajú združenia. Naopak, ekonomiku je treba nechať nadýchnuť sa.

Okrem toho by sme pri prijímaní ďalších krokov mali myslieť aj na tých, ktorí sú ťažko chorí a bojujú aj s inými vážnymi diagnózami než COVID-19, upozorňujú firmy a podnikatelia. "Namiesto toho, aby sme zatvárali nemocnice a rušili plánované operácie, by sme mali zdravotnícke zariadenia dovybaviť všetkými potrebnými prístrojmi a ochrannými prostriedkami a urobiť všetko pre to, aby sme sa vedeli postarať aj o ostatných pacientov so závažnými diagnózami a policajtov nechať pomáhať a chrániť, nie dávať nezmyselné pokuty v rozpore s Ústavou SR,“ upozorňujú.

Chýba vyúčtovanie aj manuál

Celoplošné testovanie si vyžadovalo obrovské nasadenie zdravotníckych pracovníkov, pričom mnohí z nich išli zo služby do služby a pracovali na pokraji síl. "Vyzývame preto vládu, aby urýchlene vyplatila sľúbené odmeny všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a zverejnila celkový objem finančných prostriedkov, ktoré musel štát na túto operáciu vynaložiť,“ žiada Klub 500 a Slovenská obchodná a priemyselná komora. Ak chce však vláda podchytiť rizikové regióny, tak by sa opatrenia mali podľa nich zamerať výlučne na ohniská nákazy. Výsledky testovania navyše ukázali, že v podnikoch kritickej infraštruktúry sa počet pozitívne testovaných zamestnancov pohyboval na úrovni pár promile z celkového počtu, dodávajú obe združenia. Zároveň odporúčajú vláde vypracovať manuál riešenia krízových situácií vrátane pandémií.Pričom sú pripravení podieľať sa na ich príprave.

Je čas na bežný život

Vláda by mala uvoľniť opatrenia a obnoviť normálny život v krajine, žiadajú firmy a podnikatelia. "Nevidíme nateraz dôvod na to, aby ostali zatvorené školy, reštaurácie a hotely, či obmedzené ďalšie služby. Vláda by mala umožniť krajine normálne fungovať, samozrejme pri zachovaní všetkých bezpečnostných a preventívnych opatrení,“ tvrdia.

Zamestnávateľské a podnikateľské združenia veria, že premiér vyjde predstaviteľom zamestnávateľom v ústrety a bude chcieť s nimi diskutovať. "Predseda vlády a ani jeho členovia vlády nemajú možnosť denno-denne sledovať situáciu vo výrobných závodoch, preto by nemali prijímať rozhodnutia bez tých, ktorých sa tieto opatrenia najviac dotýkajú,“ tvrdia obe združenia.

Ak však vláda rozhodne o tom, že reštaurácie, hotely či niektoré služby musia byť zatvorené, je potrebné nastaviť výšku štátnej pomoci v súlade s pravidlami, aké nastavila Európska komisia, dodávajú. Podľa nich podniky, ktorým medziročne klesli tržby o 30 %, budú môcť dostať príspevok k časti fixných nákladov, ktoré nie sú pokryté ich príjmami. "Slovensko by sa však zároveň mohlo inšpirovať aj Rakúskom. To významne podporilo cestovný ruch, gastro sektor a organizátorov a realizátorov veľtrhov a výstav, kedy zatvoreným prevádzkam kompenzovalo 80 % tržieb z novembra 2019 vo forme príspevku,“ upozorňujú firmy a podnikatelia.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #testovanie #opatrenia #pandémia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy