Na trh sa tiež dostali ďalšie barely z krajín OPEC +, čo cenu ešte viac znižuje, dodáva Hansen. Cena ropy Brent tak v piatok ďalej padala. Obchodovala sa aj pod hranicou 40 dolárov za barel. Dostať sa podľa Hansena môže až na 36,50 dolára za barel.
Oživenie globálneho dopytu po energiách vykazuje známky stagnácie. "Naznačuje to, že návrat k predvírusovým úrovniam dopytu po rope bude trvať dlhšie, ako sa očakávalo,“ hovorí Hansen. Fakty ako slabé marže rafinérií, ktoré klesajú v dôsledku previsu ponuky nafty a leteckého paliva, rastúci dopyt po tankeroch, ktoré uskladňujú prebytočnú ropu a znížený dopyt z Číny, ktorá je najväčším spotrebiteľom ropy na svete, naznačujú, že návrat k predkrízovému obdobiu je čoraz viac vzdialený, vysvetľuje.
Dramatický výpredaj čierneho zlata však analytik neočakáva. "Je však viac pravdepodobné, že koronavírus a pochybnosti o načasovaní vakcíny môžu ceny čierneho zlata nad úroveň 50 dolárov posunúť až do budúceho roka,“ hovorí Hansen.
Pomalé oživenie dopytu kladie nároky aj na jednotu krajín zoskupenia OPEC +. Tie už navýšili svoju produkciu, teda ešte pred reálnym zotavením dopytu, ktorý by toto navýšenie mohol absorbovať. Medzinárodná energetická agentúra tento týždeň zverejnila svoj krátkodobý výhľad, v ktorom uviedla, že ťažba ropy v USA sa tento rok zníži o 860 tisíc barelov za deň.