Snaha zefektívniť elektronický výber mýta je podľa spoločnosti SkyToll úplne legitímna

Spoločnosť SkyToll, a. s., považuje snahu zefektívniť elektronický výber mýta na Slovensku za úplne legitímnu. Veľmi pozitívne hodnotí najmä rozhodnutie štátu zvýšiť do budúcnosti výnosy z výberu mýta. Bez hlbšej znalosti detailov, na základe ktorých Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) a Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) dospeli k prezentovaným odhadom výberu a nákladov na nový mýtny systém, podľa mýtnej spoločnosti nie je možné sa k ním kvalifikovane vyjadriť. "SkyToll dlhodobo upozorňoval štát na nedostatočné využívanie potenciálu slovenského elektronického mýtneho systému, ktorého výnosy mohli byť podstatne vyššie, čo by viedlo k zvýšeniu efektivity výberu mýta," uviedol v utorok manažér pre komunikačnú stratégiu a PR spoločnosti SkyToll Anton Bódis.

04.08.2020 15:39
debata

Pri najnižších nákladoch na výber mýta, ktoré podľa SkyToll-u mala Slovenská republika v porovnaní so susednými štátmi, bolo zvýšenie výnosov najjednoduchším riešením smerujúcim k vyššej efektivite. „Preto nám je sympatické, že ministerstvo dopravy a NDS dospeli k rozhodnutiu ísť v budúcnosti touto cestou. Hovoriť o pripravenosti našej spoločnosti akceptovať návrhy ministerstva dopravy a NDS by bolo možné vo chvíli, kedy štát bude mať pripravenú ich konkrétnu podobu,“ poznamenal Bódis. „Ale kým obe strany nedospejú k finálnej dohode, SkyToll nebude komentovať svoju rokovaciu pozíciu rovnako, ako to nerobil v minulosti a ako by to neurobil žiadny subjekt pred rokovaním o takej významnej zmluve,“ dodal Bódis.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v pondelok informoval, že štát chce kúpiť hlavnú časť mýtneho systému ako dielo a tiež ho aj prevádzkovať. V porovnaní so súčasným elektronickým výberom mýta by mal byť lacnejší a výhodnejší. V novom mýtnom systéme by mali výnosy za desať rokov predstavovať predbežne 2,5 mld. eur a náklady maximálne 350 mil. eur. Náklady štátu na mýto by sa mali znížiť zo 45 až 50 % na 20 až 25 %. Súťaž na hlavnú časť mýtneho systému by sa mala začať na jeseň tohto roka, mal by byť kompatibilný s plánovaným európskym mýtnym systémom. Zmluva NDS so spoločnosťou SkyToll o komplexnej službe elektronického výberu mýta z roku 2009 uplynie koncom roka 2022.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mýto #SkyToll