Sulík už nechce prísť o veľkých investorov ako BMW

Ministerstvo hospodárstva SR plánuje výkup pozemkov pre priemyselné parky. Vytypovaných je päť lokalít v okolí Košíc, jednou z nich je aj Strategický park Haniska. V prvej etape plánuje štát vykúpiť 250 hektárov pozemkov.

, , 29.06.2020 13:00, aktualizované: 13:23
Kechnec Foto: ,
Na východe Slovenska plánuje štát vybudovať niekoľko priemyselných parkov.
debata (68)

"Pre nepripravený priemyselný park sme pred pár rokmi prišli o investíciu automobilky BMW. Aby sa nám to už v budúcnosti nestalo, pripravíme niekoľko investičných parkov, ktoré budú hneď použiteľné na výstavbu fabriky,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík. (SaS). V nových investičných parkoch už pred príchodom investorov budú natiahnuté všetky energetické siete a vybavené budú všetky potrebné povolenia vrátanie posúdenia vplyvu na životné prostredie EIA.

Ministerstvo hospodárstva SR vydalo ešte v apríli 2018 osvedčenie o významnej investícii na vybudovanie strategického parku Haniska. Pozemky o celkovej výmere takmer tisíc hektárov sa nachádzajú v katastrálnom území obcí Haniska, Valaliky, Geča, Čaňa, Sokoľany a Šaca. V tomto parku zvažovala investíciu spoločnosť BMW, nakoniec sa rozhodla investovať v Debrecéne v Maďarsku. Po vypuknutí pandémie sa nakoniec termín výstavby novej automobilky u našich južných susedov posunul na neurčito.

O pláne pripraviť nové priemyselné parky na východe Slovenska informoval minister hospodárstva počas rokovania Košického samosprávneho kraja. "Štát bude v týchto lokalitách investovať už vopred. Vykúpime pozemky, zaplatíme infraštruktúru a vybavíme všetky potrebné povolenia tak, aby keď sa nájde vhodný investor, sme mu vedeli za rozumnú cenu predať pôdu už so všetkými sieťami, aby mohol v krátkom čase, povedzme do troch mesiacov, začať stavať,“ uviedol Sulík.

Ako ďalej dodal, štát je ochotný zaplatiť za dané pozemky výrazne viac, ako je cena poľnohospodárskej pôdy, ale nie toľko, ako je cena pôdy v priemyselných parkoch. "Nechceme, aby roľníci, ktorí pôdu doteraz obrábali, prerobili a nechceme ani vyvlastňovať, to by bola úplne krajná metóda. Toto odmietam, aj keď zákon by to pri významných investíciach dovoľoval,“ uviedol Sulík. V prvej etape plánuje ministerstvo vykúpiť 250 hektárov pozemkov, s možnosťou rozšírenia v prípade záujmu investorov.

Prípadných investorov, ktorí by mali záujem o investície v týchto priemyselných parkoch, je podľa Sulíka viac. "Nemôžem momentálne hovoriť žiadne konkrétnosti, to znamená žiadne mená, ani typ investícii v tejto fáze, lebo je to veľmi citlivé. Ak bude schválené v Národnej rade takzvané podnikateľské kilečko, mám v pláne napísať 20, možno 30 svetovým firmám, o ktorých máme predbežnú informáciu, že by mohli javiť o park záujem,“ uzavrel Sulík.

Súčasťou ministrovej návštevy východu Slovenska je aj diskusia so starostami a občanmi dotknutých obcí na túto tému. Ak nebude z ich strany záujem, rezort bude podľa neho hľadať možnosti na investíciu v inej oblasti.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka aj primátor Košíc Jaroslav Polaček ocenili Sulíkovu návštevu a snahu rezortu hospodárstva o vybudovanie priemyselných parkov na východe Slovenska a stieranie regionálnych rozdielov. Trnka pripomenul aj projekt Globálny logistický industriálny park v Košiciach s napojením na širokorozchodnú železničnú trať na východ. „Sme presvedčení, že aj tento projekt môže prispieť k tomu, aby pritiahol veľkých investorov a veľkých hráčov, a tak pomohol rozvíjať celý kraj, nielen Košice ako také,“ povedal.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #investori #Richard Sulík #priemyselný park #východ Slovenska
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy