Koronavírus zoberie americkým bankám 700 miliárd dolárov

, 26.06.2020 15:48
koronavírus, burzy, trhy
Pre hroziace straty výrazne padá hodnota akcií amerických finančných domov. Autor: ,

Americká centrálna banka prikázala komerčným finančným domom pozastaviť spätné odkupovanie akcií a obmedziť vyplácanie dividend.

V prípade najhoršieho scenára vývoja ekonomiky USA, ktorú poškodzuje pandémia koronavírusu, by 34 najväčších amerických bánk mohlo dohromady utrpieť straty v sume zhruba 700 mld. USD. Uviedol to americký federálny rezervný systém (Fed). S cieľom posilniť banky im preto Fed prikázal pozastaviť spätné odkupovanie akcií a obmedziť vyplácanie dividend do 30. septembra. Najhorší scenár Fed-u, ktorý ráta s dvojitou recesiou, by znamenal, že približne štvrtina najväčších amerických bánk by nedodržala požiadavku minimálnej kapitálovej primeranosti. Hoci straty najväčších amerických bánk by boli astronomické, podľa stresového testovania Fed-u všetky prežijú.

Šéf centrálnej banky USA Jerome Powell v uplynulých týždňoch povedal, že americké banky sú vo všeobecnosti v oveľa lepšej forme, ako boli počas finančnej krízy v rokoch 2007–2008. Od zintenzívnenia pandémie koronavírusu v polovici marca Fed nakúpil dlhopisy a cenné papiere založené na hypotékach za zhruba 2,1 bil. USD. Akcie bánk v poburzovom obchodovaní zareagovali na reštrikcie Fedu oslabením. Hodnota cenných papierov Wells Fargo klesli o 3,3 percenta, Goldman Sachs o 3,9 percenta a JPMorgan Chase o 1,9 percenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kríza 2020 #koronavírus #banky #Americká centrálna banka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku