Vallo chce vyplatiť Kmotríka z vodární

Mesto Bratislava chce, aby Bratislavská vodárenská spoločnosť získala od podnikateľa Ivana Kmotríka podiel v dcérskej firme BVS - Infra Services. Tento zámer musia primátorovi hlavného mesta Matúšovi Vallovi ešte odobriť bratislavskí mestskí poslanci a valné zhromaždenie spoločnosti.

18.05.2020 10:39 , aktualizované: 12:05
Matúš Vallo. Foto: ,
Primátor Bratislavy Matúš Vallo
debata (2)

Väčšinovým akcionárom vo firme Infra Services je Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) , v máji 2019 nadobudol 49-percentný podiel akcií v spoločnosti Kmotrík prostredníctvom svojej firmy Grafobal Group development (GGD). Hlavné mesto, ako majoritný akcionár bratislavských vodárni, teraz chce, aby BVS získala od Kmotríka týchto 49 percent akcií v Infra Services.

„BVS zaplatí podľa návrhu za prevod akcií minoritnému vlastníkovi GGD šesť miliónov eur. Za vystúpenie z Infra Services minoritný akcionár získa aj areál vo vlastníctve Infra Services, ktorého hodnota je znalcom vyčíslená na 2,5 milióna eur a polovicu finančných prostriedkov z účtu Infra Services ku dňu 30. apríla, čo predstavuje sumu dva milióny eur. Pôvodný menšinový akcionár vložil pri vstupe do spoločnosti 6,5 milióna eur zvýšením základného imania prostredníctvom peňažného vkladu,“ poevdala hovorkyňa Bratislavy Katarína Jánošíková.

BVS sa vďaka transakcii stane stopercentným akcionárom firmy Infra Services a za jedno euro ročne na tri roky zostane Infra Services v nájme areál, kde aktuálne sídli. BVS spolu s tým získa aj možnosť prehodnotiť všetky zmluvné vzťahy Infra Services s externým prostredím a zastaviť aktivity firmy, ktoré nie sú v súlade s verejným záujmom. „Celá transakcia bude financovaná z finančného úveru od banky a splatená z úspor, ktoré BVS dosiahne zrušením nevýhodných zmlúv a zmluvne garantovanej marže Infra Services, ktorú si pripočítava k činnostiam zabezpečovanými pre BVS cez subdodávateľov,“ podotkla Jánošíková.

Mesto sľubuje šetrenie

Úspory z navrhovanej transakcie sa majú podľa mesta prejaviť okamžite. „BVS sa vložené prostriedky vrátia na prevádzkových úsporách a odstránení rizika zmluvných pokút už do konca roku 2022. Prakticky hneď po uskutočnení transakcie bude môcť BVS a Infra Services začať aj so súťažami na obnovu infraštruktúry,“ uviedla hovorkyňa mesta. Mesto Bratislava aj BVS sú presvedčené, že kúpa spoločnosti v roku 2020 je najvýhodnejšou z posudzovaných alternatív, finančne sa vráti do troch rokov a vytvára predpoklad ďalších úspor z väčšieho rozsahu možných investícii BVS. Z plánovaných investícií zmodernizuje podľa magistrátu BVS o približne desať percent viac infraštruktúry, ako pri scenári bez zmeny alebo pri iných scenároch.

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš. tvrdí, že ak sa má BVS znova stať štandardnou a transparentnou spoločnosťou, je nevyhnutné úplne zmeniť usporiadanie vzťahov s Infra Services. „Spravili sme si všetky domáce úlohy a zanalyzovali všetky možnosti, ako tento problém vyriešiť. Vyšlo nám, že pre BVS, akcionárov a aj ľudí v regióne je najvýhodnejšie bezodkladné ovládnutie Infra Service,“ uviedol.

Sieť potrebuje opraviť

BVS eviduje po technickej životnosti spolu takmer 500 kilometrov vodovodných a kanalizačných potrubí v regióne. BVS má však na základe zmlúv z minulosti povinnosť všetky investičné akcie ponúknuť najprv spoločnosti Infra Services. Tá si na základe nevypovedateľných zmlúv vždy prihodí desaťpercentnú maržu, ak ich robí cez subdodávky. To podľa BVS predražuje opravu infraštruktúry, a takisto znemožňuje vodárňam rokovať priamo so subdodávateľmi o získaní najlepšej hodnoty za peniaze.

„Musíme priznať, že nás to niečo bude stáť. Ale faktom je, že vďaka tomu budeme môcť oveľa lepšie robiť to, čo od nás ľudia aj akcionári očakávajú, a z pohľadu BVS sa táto operácia finančne oplatí,“ povedal Olajoš s tým, že ak mestskí poslanci a akcionári transakciu schvália, zmeny bude musieť schváliť aj Protimonopolný úrad SR.

Infra Services vznikla v roku 2007 ako dcérska spoločnosť BVS. Vykonáva činnosti, ktoré sa týkajú projektovania, realizácie a údržby vodovodných a kanalizačných sietí. Kmotrík cez svoju GGD vstúpil do Infra Services tak, že odkúpil akcie od firmy Hedin, vtedajšieho minoritného akcionára spoločnosti.

Len spoločný biznis

Za zámerom hlavného mesta vidí zástupca skupiny minoritných akcionárov vodární Miroslav Dragun výhodný biznis zástupcov mesta Bratislavy s Kmotríkom. Kupovať podiel rok a pol pred vypršaním rámcovej zmluvy o poskytovaní služieb – SLA medzi Infra Services a BVS považuje za bezpredmetné a nevýhodné pre bratislavské vodárne.

„Jediné, čo má hodnotu na celej Infra Services, je samotná exkluzívna zmluva SLA, ktorej platnosť končí za rok a pol,“ povedal pre TASR Dragun. Minoritní akcionári BVS sú podľa jeho slov zaskočení, že sa o tomto zámere BVS a hlavného mesta dozvedajú z médií. „Nemáme žiadne bližšie informácie. Neprebehla žiadna komunikácia s akcionármi či členmi výboru akcionárov BVS,“ povedal zástupca skupiny minoritných akcionárov vodární. Myslí si, že hlavné mesto nezaujíma názor ostatných akcionárov.

To, za akých podmienok chce BVS získať podiel v Infra Services, musí byť podľa jeho slov ešte predmetom diskusie. „Oslovili sme predstavenstvo BVS, aby nám poslali všetky podklady, ktoré sú k dispozícii. Zvažujeme, že si dáme urobiť vlastnú analýzu, či je to naozaj tak výhodné a prospešné, ako to prezentuje hlavné mesto,“ spresnil Dragun. Ako tvrdí, primátor Bratislavy Matúš Vallo predbieha kroky. „Mestské zastupiteľstvo nemá žiadny dosah na akcionársky podiel v Infra Services. O tom rozhodujú akcionári BVS a nie zastupiteľstvo. Primátor si pomýlil postup. Najprv to mal dohodnúť s akcionármi BVS, a potom sa pýtať mestského zastupiteľstva,“ poznamenal Dragun.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #BVS #primátor Matúš Vallo #Kmotrík