Europoslanci schválili záchranný plán na ekonomickú obnovu Európy

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v piatok odsúhlasili záchranný plán Európskej komisie na ekonomickú obnovu krajín EÚ, ktorý bude naviazaný na viacročný finančný rámec (VFR), čiže dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 - 2027.

15.05.2020 14:17
EU: Zasadnutie Európskeho parlamentu, plénum... Foto: ,
Zasadnutie Európskeho parlamentu v Bruseli.
debata (1)

Za uznesenie, ktoré odobruje potrebu záchranného plánu s možnosťami pomoci z dlhodobého európskeho rozpočtu, sa vyslovilo 505 poslancov zo 693 hlasujúcich, 119 zákonodarcov bolo proti a 69 sa zdržalo hlasovania.

Ozdravný plán a hľadanie možností ako pomôcť členským krajinám po koronakríze sa javia ako nevyhnutné po tom, ako sa európska ekonomika počas pandémie nového koronavírusu značne spomalila. Lídri EÚ sa zhodli na potrebe opätovného naštartovania ekonomiky a vyzvali Európsku komisiu, aby vypracovala nový návrh dlhodobého rozpočtu na roky 2021 – 2027. Ten by mal v záujme podpory hospodárstva obsahovať vyššie sumy voči pôvodnej podobe VFR, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov EÚ na mimoriadnom februárovom rozpočtovom summite nedohodli. Navýšenie rozpočtu, pre zaistenie financovania plánu obnovy, by mali zaistiť dlhodobé pôžičky EÚ ako celku, aby sa predišlo ďalšiemu tlaku na národné finančné systémy, a uvažuje sa aj o sérii vlastných rozpočtových príjmov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #pomoc #Európska únia