Skrátená pracovná doba v máji? U. S. Steel rokuje s odborármi

Predstavitelia U. S. Steel Košice (USSK) a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice pokračujú v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve aj tento týždeň. Aktuálna kolektívna zmluva je platná do konca apríla. Informoval o tom predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga.

27.04.2020 10:18
debata (3)

„V kolektívnom vyjednávaní pokračujeme aj tento týždeň a budeme dohadovať i skrátenie pracovného časového fondu zamestnancov pre mesiac máj,“ uviedol Varga.

Platnosť pôvodnej kolektívnej zmluvy skončila 31. marca. Vzhľadom na vývoj pandémie a s ohľadom na situáciu na trhu s oceľou, sa vedenie USSK a odborári dohodli koncom marca na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalších 30 dní. Obe strany sa dohodli, že detaily nebudú zverejňovať až do dosiahnutia novej dohody.

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla minulého roka dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 60 percent mzdy. Potom pre situáciu na trhu s oceľou skrátený pracovný týždeň pokračoval až do 31. augusta, následne od novembra až do apríla. Momentálne nie je prideľovaná práca na jednu pracovnú zmenu u tých, ktorí majú dvanásťhodinový pracovný čas a na dve pracovné zmeny u zamestnancov vykonávajúcich prácu na pracovných zmenách kratších ako desať hodín. Deň neprítomnosti v práci je kompenzovaný náhradou mzdy v sume 60 percent priemerného zárobku zamestnanca.

V U. S. Steel Košice pracuje približne 11-tisíc zamestnancov, podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #kolektívna zmluva #U. S. Steel Košice