PPS Detva môže prepustiť celú fabriku, dotkne sa to tisíc ľudí

Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie. Výpoveď ešte nikto nedostal, každá z nich sa prerokuje s odborármi.

06.04.2020 13:46
debata (72)

Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

„Spoločnosť od 9. apríla úplne preruší výrobu a zavrie svoje brány,“ uviedol hovorca PPS Group. Ako ďalej informoval, manažment spoločnosti si pre krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu od 1. apríla znížil platy o 20 percent. PPS Group tak reagovala na vyhlásený núdzový stav, sprísnené opatrenia vrátane možnosti úplného odstavenia ekonomiky, neistotu v oblasti vývoja svetovej ekonomiky a zníženie objednávok na obdobie celého 2. a 3. štvrťroku 2020 v objeme viac ako o 25 %.

Opatrenia vlády im nestačia

Ekonomické opatrenia vlády, ktoré by pomohli znížiť naše mzdové a prevádzkové náklady a umožnili tak udržanie zamestnanosti v súčasnom rozsahu, považujeme za nedostatočné, uviedol k oznámeniu o hromadnom prepúšťaní generálny riaditeľ spoločnosti Michal Sýkora.

V zozname hromadného prepúšťania je uvedených všetkých 736 zamestnancov spoločnosti, pričom prepúšťanie sa môže uskutočniť v období od 15. apríla do 31. júla 2020. Ohrozené sú aj pracovné pozície agentúrnych zamestnancov a živnostníkov, spolu sa to týka približne 1000 ľudí.

Zdôrazňujeme ale, že žiadnemu zamestnancovi doteraz nebola doručená výpoveď z pracovného pomeru a každé skončenie pracovného pomeru bude v zmysle Zákonníka práce prerokované s odbormi, pripomenul Sýkora.

Preventívne opatrenie

Napriek tomu, že ohrozené je každé jedno pracovné miesto v strojárskom závode, vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že v podmienkach obrovskej neistoty ide z veľkej časti o preventívne opatrenie. „Počas najbližších dní a týždňov využije PPS Group všetky dostupné nástroje a podporné projekty, aby sa v maximálnej miere zachovala zamestnanosť aj výrobná kapacita,“ informovali zástupcovia spoločnosti.

Pokles tržieb v apríli má predstavovať medziročne viac ako 40 %, pričom každý zamestnanec bude mať v tomto mesiaci prekážku v práci v rozsahu ôsmich až desiatich pracovných dní s náhradou mzdy vo výške 60 %.

Nové projekty sú pozastavené

Nové projekty, ktoré mali firme priniesť tržby v objeme viac ako 10 miliónov eur ročne, sú podľa hovorcu spoločnosti pozastavené. Odstavené sú totiž montážne linky v Nemecku, Francúzsku a Švédsku teda na tradičných trhoch, kde PPS Group dodáva svoje produkty.

Základná organizácia OZ KOVO Podpolianske strojárne vyjadrila s krokmi vedenia spoločnosti súhlas. Samozrejme, že nás to neteší, ale ak to bude v záujme prežitia spoločnosti nevyhnutné, budeme súhlasiť aj so znížením zamestnanosti v podniku," vyhlásil odborový predák Stanislav Ľupták.

PPS Group spoločne so Základnou organizáciou OZ KOVO Podpolianske strojárne vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby neodkladne prijala legislatívu, ktorá by umožnila zavedenie režimu kurzarbeit v rozsahu navrhovanom ministrom hospodárstva (60/20/20), nakoľko je to opatrenie, ktoré podľa názoru sociálnych partnerov umožní udržať konkurencieschop­nosť strojárskych firiem voči jej konkurentom z ostatných krajín východnej a strednej Európy.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #PPS Detva