Stop exekútorom. Sociálna poisťovňa si vymáha dlhy vo vlastnej réžii

11.02.2020 11:54
výplata, dávanie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto. Autor:

Od júla 2017 vymáha Sociálna poisťovňa svoje pohľadávky bez exekútorov, vo vlastnej réžii. Kým do konca roka 2017 dosiahla pomocou nových postupov 35,45 % úspešnosť a za celý rok 2018 to bolo 37,27 %, v minulom roku to bola 48,80 % úspešnosť.

„Do rozpočtu poisťovne tak od dovtedajších dlžníkov pribudlo viac ako 58 miliónov eur. Vymáhanie vlastnými silami je pre Sociálnu poisťovňu o 20 % efektívnejšie ako v exekučnom konaní. Výsledky vymáhania v minulom roku poukazujú aj na lepšiu schopnosť dlžníkov splatiť svoje záväzky už v priebehu kalendárneho roka, a nie s väčšími časovými odstupmi ako to bolo v minulosti,“ uvádza hovorca poisťovne Peter Višváder.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje úspešnosť vymáhania, je podľa neho druh použitého exekučného prostriedku. Tým môže byť účet v banke, mzda či dávka, ale aj dobrovoľná úhrada bez využitia exekučného prostriedku, keď dlžník po doručení oznámenia o začatí vymáhania pohľadávku sám uhradí. Najčastejšie však Sociálna poisťovňa siahne dlžníkom na účet v banke (76 %), mzdu (4 %) či dávku (2 %), respektíve zašle dlžníkovi spomínané upovedomenie o dlhu bez použitia exekučného prostriedku (18 %).

Na objeme pohľadávok uplatnených Sociálnou poisťovňou v správnom výkone sa v roku 2019 podieľalo 60 % právnických osôb, ktoré uhradili 79,50 % z objemu predpísaných úhrad. Pri vymáhaní vo vlastnej réžii sa pritom z hľadiska druhu pohľadávky najlepšie uplatnili pohľadávky poistného (tvorili 82,10 % z celkového objemu všetkých druhov predpísaných pohľadávok), pohľadávky poistného za rok 2019 predstavovali až 92,60 % z celkového objemu úhrad dlžníkov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sociálna poisťovňa #dlhy #exekúcie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku