„Súčasné clá na čínsky tovar nezrušíme dovtedy, pokiaľ nebude hotová druhá fáza čínsko-americkej obchodnej dohody,“ povedal americký minister financií Steven Mnuchin. Podpisom prvej časti dohody Peking súhlasil, že v najbližších dvoch rokoch zvýši objem nakupovaných amerických tovarov o 200 miliárd dolárov. V takom prípade Spojené štáty americké nebudú zavádzať nové clá na tovar dovážaný z Číny.
Ešte pred podpisom zmluvy USA vyradili najväčšiu ekonomiku Ázie zo zoznamu menových manipulátorov. „Čína sa ocitla na zozname menových manipulátorov v minulom roku, keď sa čínsky jüan po zásahoch tamojšej centrálnej banky prvýkrát od roku 2008 oslabil nad sedem jüanov za dolár. Čína však zostane naďalej na monitorovacom zozname sledujúcom menové praktiky niektorých krajín,“ povedal analytik spoločnosti Next Finance Jiří Cihlář. Tam sa nachádza ďalších deväť krajín ako Nemecko, Írsko, Taliansko, Japonsko, Malajzia, Singapur, Južná Kórea, Vietnam a Švajčiarsko.
Práve obchodná vojna medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta stála minulý rok za spomaľovaním svetového ekonomického rastu. Po tom, čo v decembri minulého roka začal Donald Trump twitovať o podpise prvej fázy obchodnej dohody, v stredu začali rekordne rásť svetové akciové trhy. Aktuálne známky ekonomického oživenia ukazujú aj najnovšie analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
„Globálna ekonomika je už ďaleko od svojho minima z augusta minulého roka. Riziko recesie americkej ekonomiky tak v nasledujúcich 12 mesiacoch podľa pravdepodobnostných modelov kleslo. Je ešte stále na úrovni 32 percent, no zdá sa, že vládam a centrálnym bankám sa opäť raz podarilo vyhnúť sa recesii,“ uviedol Peter Garnry, hlavný akciový analytik Saxo Bank.
Novú obchodnú dohodu majú v Bielom dome podpísať čínsky vicepremiér Liou Che a americký prezident Donald Trump. Obavy z rozsiahlych čínskych nákupov pre nemeckú tlačovú agentúru DPA vyjadril prezident Európskej obchodnej komory v Číne Jörg Wuttke.
„Samozrejme sa nám nepáči, že ide o riadený obchod a o nákupoch nebude rozhodovať najvýhodnejšia cena,“ povedal. Americký tovar sa totiž v najväčšej ekonomike Ázie pravdepodobne presadí na úkor európskeho.
Obchodné vojny rozpútal Trump v apríli 2018 zavedením vysokých ciel na všetku dovážanú oceľ a hliník. V tom čase výnimky dostali len tie štáty, ktoré súhlasili so znížením svojho exportu do USA. Časť predstaviteľov vplyvných svetových ekonomík sa rozhodla zaviesť odvetné clá na americké výrobky a v tomto klube sa ocitli štáty ako Čína, Európska únia, Kanada či Mexiko. Lenže postupným zvyšovaním ciel dotlačil Trump k podpisu novej obchodnej dohody Kanadu aj Mexiko.
„Bude to najlepšia a najdôležitejšia obchodná dohoda, akú kedy USA uzavreli. Navyše jej podpisom sa konečne skončí naša najhoršia obchodná dohoda NAFTA,“ uviedol v decembri minulého roka na Twitteri Trump. Nová obchodná dohoda bude mať skratku USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement) a nahradí štvrťstoročie platnú Severoamerickú dohodu o voľnom obchode známu pod skratkou NAFTA. S Európskou úniou sa zas vzťahy zlepšili minulý rok v lete po tom, čo sa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker s americkým prezidentom dohodol zvýšený nákup americkej geneticky modifikovanej sóje, ropy a zemného plynu.