Ruský Gazprom žaluje štyri firmy o stovky miliónov, pôsobia aj na Slovensku

Ruský energetický gigant Gazprom podal na súde v Petrohrade pohľadávku vo výške viac ako 900 miliónov dolárov (827,66 milióna eur) voči poľským spoločnostiam. Odhalili to vo štvrtok súdne dokumenty. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

07.03.2024 15:24
plyn, Gazprom Foto: ,
Minuloročné Medzinárodné plynárenské fórum v ruskom Petrohrade.
debata (2)

Dôvody žiadostí o odškodnenie neboli zverejnené. Gazprom sa však nedávno začal súdiť aj s inými stredoeurópskymi energetickými spoločnosťami, pričom obe strany si nárokujú straty príjmov alebo platieb.

V roku 2022 Poľsko ukončilo svoju dohodu s Ruskom o odbere ruského plynu cez plynovod Jamal po tom, ako Varšava odmietla požiadavku na zaplatenie v rubľoch a Moskva na to reagovala prerušením dodávok.

Dokumenty arbitrážneho súdu Petrohradskej a Leningradskej oblasti vo štvrtok ukázali, že Gazprom žiada odškodnenie vo výške 710 miliónov USD a 886,4 milióna zlotých (206,05 milióna eur) od spoločností Europol GAZ, Orlen, Ernst and Young Global a Earnst and Young Corporate Finance.

Predbežné pojednávania sú naplánované na 10. apríla. Obžalovaní na žiadosti o komentár bezprostredne nereagovali.

Europol Gaz však na súdoch požaduje od Gazpromu odškodné za ušlé príjmy a za nedostatočnú prepravu plynu cez poľské územie.

Poľská štátom kontrolovaná rafinéria Orlen prevzala v októbri poľskú časť plynovodu Jamal. To znamená že Gazprom prišiel o podiel v Europole Gaz, ktorý vlastní poľskú časť Jamalu. Predtým mali Orlen a Gazprom rovnaký podiel 48 % v Europole Gaz.

Arbitrážny súd Petrohradu a Leningradskej oblasti v novembri rozhodol, že Europol Gaz bude musieť zaplatiť pokutu vo výške približne 1,57 miliardy USD, ak bude pokračovať v súdnom spore vo výške 6 miliárd zlotých proti Gazpromu vo Švédsku.

V stredu (6. 3.) ruský súd uviedol, že česká firma Net4Gas (N4G) bude musieť zaplatiť pokutu približne 112,96 milióna eur, ak nestiahne žalobu proti Gazpromu pre zmeškané platby, informovala agentúra TASS.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Gazprom #Orlen