Regulátor navrhuje zakročiť proti vysokým cenám energií. Pripravil niekoľko zmien, hnevá sa na dodávateľov

Na novú vládu a parlament čaká aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Do legislatívy totiž plánuje zaviesť viacero nových povinností pre dodávateľov energií. Regulátor chce presadiť zavedenie povinnosti pre dodávateľov pravidelne zverejňovať a aktualizovať cenníky pre neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov.

09.10.2023 10:06
Andrej Juris Foto:
predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
debata

Zaviesť chce tiež na mesačnej báze zverejňovanie hodnoty indikátorov aktuálnych trhových cien elektriny a plynu pri ich typickom zazmluvňovaní odberateľmi na obdobie 12 mesiacov.

Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, nové povinnosti pre dodávateľov energií chce regulačný úrad zaviesť preto, že niektorí dodávatelia nie sú flexibilní pri menení svojich cenníkov podľa vývoja na trhu s energiami. „Úrad bude presadzovať zavedenie, na dočasnej báze, maximálneho limitu na výšku obchodnej marže na neregulovanom trhu dodávky elektriny a plynu, a povinnosť pre dodávateľov neodkladne upraviť zmluvné ceny neregulovanej dodávky elektriny a plynu v prípade, ak presahujú stanovený limit obchodnej marže,“ dodal Igaz.

Andrej Juris Čítajte viac Šéf ÚRSO hovorí, prečo ceny energií na trhoch klesajú a aj tak hrozia dvojnásobné účty za plyn

Regulačný úrad avizuje, že bude naďalej systematicky navrhovať zvýšenie dohľadu nad trhom dodávky elektriny a plynu, ako aj povinný reporting a hodnotenie nákupných a predajných transakcií na neregulovanom trhu dodávky elektriny a plynu pre koncových odberateľov v SR. „Cieľom je podporiť informovanosť odberateľov o úrovni aktuálnych trhových cien elektriny a plynu, pomôcť im sa lepšie orientovať pri posudzovaní výhodnosti cenových ponúk a ochrániť ich pred neprimeranými cenami energií,“ konštatoval Igaz.

ÚRSO vykonal v závere septembra tohto roka opätovný prieskum zverejnených cien a cenníkov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov. Úrad sa rozhodol prieskumom opätovne posúdiť, či niektorí dodávatelia energií naďalej nemenia svoje cenníky podľa vývoja na trhu s energiami.

„Môžeme konštatovať, že nedošlo k zlepšeniu v stave zverejňovania cien a cenníkov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu. Zverejnené ceny najmä u veľkých dodávateľov nedostatočne zohľadňujú pokles trhových cien elektriny a plynu v priebehu roku 2023,“ uzavrel Igaz s tým, že úrad bude situáciu konzultovať s Protimonopolným úradom SR.

debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina #ÚRSO #regulátor