Rezort hospodárstva reaguje na vysoké ceny plynu. Exminister Hirman už prišiel so "šrotovným" na kotle

Rezort hospodárstva bude pri pomoci s vysokými cenami energií na rok 2024 postupovať v zmysle programového vyhlásenia vlády. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Mária Pavlusík v súvislosti s minulotýždňovými informáciami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o výraznom náraste cien elektriny a plynu v budúcom roku, ak vláda neprijme mimoriadne opatrenia.

01.08.2023 11:06
Hirman, Foto:
debata (45)

„Ministerstvo hospodárstva SR berie na vedomie najnovšiu analýzu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví týkajúcu sa možného nárastu cien energií v budúcom roku. Pokiaľ ide o pomoc štátu v súvislosti s vysokými cenami energií v roku 2024, v predmetnej otázke bude MH SR postupovať a prehodnocovať tento systém pomoci v zmysle vládou SR schváleného Programového vyhlásenia vlády SR, a to s cieľom zvýšiť adresnosť takéhoto systému a motiváciu efektívne hospodáriť s energiami. Ďalšie podrobnosti sú nateraz predčasnou otázkou,“ spresnila.

Andrej Juris, Čítajte viac Ceny energií 2024: Ceny elektriny stúpnu o 81 percent, plynu až o 110 percent, varuje regulátor

Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz v piatok (28. 7.) informoval, že pri absencii mimoriadnych opatrení vlády SR by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 % a v prípade plynu až o 110 %.

Mimoparlamentná strana Demokrati má riešenia, ktoré zabezpečia, že ceny energií nebudú zásadne rásť ani v roku 2024. Uviedol to exminister hospodárstva a člen vedenia strany Demokrati Karel Hirman v súvislosti s informáciou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), že ceny plynu by sa v roku 2024 mali zvýšiť až o 110 %. Ceny energií v tomto roku sú podľa neho výrazne nižšie práve vďaka opatreniam vlády Eduarda Hegera.

Andrej Juris, Čítajte viac Ceny energií 2024: Ceny elektriny stúpnu o 81 percent, plynu až o 110 percent, varuje regulátor

Cenová stabilita energií je podľa Hirmana jednou z hlavných priorít strany Demokrati. „Už vo vláde Eduarda Hegera sme dokázali udržať ceny energií na nízkej úrovni v porovnaní s okolitými krajinami, čo potvrdil napríklad aj Eurostat. Ceny elektriny sa nám podarilo dohodou so Slovenskými elektrárňami zastropovať. Aj vďaka tomu platí bežná domácnosť za energie priemerne o 250 eur menej, ako bez vládnej pomoci,“ upozornil Hirman s tým, že dohoda o nižších cenách elektriny platí až do roku 2027.

Na hrozbu dvojnásobného zvýšenia cien plynu, ale aj výrazné zvýšenie cien tepla v pre domácnosti od januára budúceho roka Demokrati podľa Hirmana opakovane upozorňujú a majú pripravené aj riešenia. „V pomoci domácnostiam sa chceme zamerať na zníženie nákladov na vykurovanie. Jedným z nástrojov bude ‚šrotovné‘ na plynové kotly, ako aj kotly na drevnú biomasu a tepelné čerpadlá,“ priblížil.

„Zintenzívnime tiež pomoc pri zatepľovaní domov a bytoviek, či výmene okien. Podporíme aj používanie obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltiku. Ďalšie kompenzačné opatrenia budú vychádzať z možností štátneho rozpočtu a budú zamerané na pomoc pri vykurovaní so zakomponovaným stimulom na šetrenie energiami,“ spresnil Hirman.

Bývalý minister hospodárstva zdôraznil, že predstavitelia strany Demokrati majú najväčšie skúsenosti s bojom proti vysokým cenám energií. „Demokrati sú garanciou nízkych cien energií, ktoré si ľudia bez problémov môžu dovoliť. Chceme pokojne slúžiť ľuďom a doručiť im stabilné ceny elektriny, plynu a tepla,“ uzavrel Hirman.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #plyn #ÚRSO #MH SR